Trwa ładowanie...

"Problem majątku żydowskiego z 1939 roku". Prof. Jan Żaryn wskazuje, o co chodzi w sporze polsko-izraelskim

Senator PiS rzuca światło na konflikt dyplomatyczny dotyczący ustawy o IPN. Według niego, chodzi o zupełnie inne kwestie. - Rząd powinien podjąć próbę rozbicia sojuszu historycznego niemiecko-rosyjsko-żydowskiego - wyjaśnił.

Share
"Problem majątku żydowskiego z 1939 roku". Prof. Jan Żaryn wskazuje, o co chodzi w sporze polsko-izraelskim
Źródło: WP.PL, fot: WP
d4gn85i

- Dobrze, że ustawa o IPN leży już na biurku pana prezydenta. Trzeba było przeciąć ten stan emocji, a raczej nacisków. Powodował on po stronie żydowskiej różnego rodzaju wypowiedzi będące częścią kłamstwa, przeciwko któremu występujemy jako Polska i Polacy - powiedział prof. Jan Żaryn w telewizji wPolsce.pl.

Według niego, stronie żydowskiej nie przeszkadza nowelizacja ustawy o IPN. Chodzi o kwestie związane z ustawą reprywatyzacyjna oraz "problem majątku żydowskiego, który został zniszczony w 1939 roku".

d4gn85i

- Dochodzi do tego pytanie o dalszy kształt batalii Żydów o zwrot należnego ich zdaniem mienia. Z drugiej strony jest też batalia o narrację dotyczącą II wojny światowej. My ze swoim doświadczeniem wyróżniamy się, bo nie kolaborowaliśmy ze współtwórcami Holokaustu. Co więcej, oficjalnie prowadziliśmy działania ratujące Żydów - wyjaśnił senator.

"Próba rozbicia sojuszu historycznego niemiecko-rosyjsko-żydowskiego"

Prof. Jan Żaryn przyznał, że nie wie, jak zakończy się konflikt dyplomatyczny. Bo "druga strona nie mówi o argumentach merytorycznych, tylko siłowych". - USA jest naszym strategicznym partnerem i silne lobby żydowskie o tym doskonale wie. Zobaczymy, jak administracja Trumpa się w tym odnajdzie. Na pewno polska dyplomacja musi być z jednej strony twarda, tak jak teraz w Senacie, a z drugiej strony miękka, jeśli chodzi o dialog - dodał.

Ale zaznaczył, że polski rząd powinien walczyć o prawdę historyczną.

Marcin Warchoł tłumaczy, jak będą działały nowe przepisy - zobacz wideo

- Jedną ze ścieżek dialogowych jest próba rozbicia fatalnego sojuszu historycznego niemiecko-rosyjsko-żydowskiego na rzecz szukania prawdy o tym, kto był odpowiedzialny i współodpowiedzialny za Holokaust. Odpowiedzialna była III Rzesza, współodpowiedzialna Rosja sowiecka ze względu na pakt Ribbentrop-Mołotow, który otworzył drogę do zajęcia przez Niemców znacznej części starego kontynentu - skomentował.

d4gn85i

Podziel się opinią

Share
d4gn85i
d4gn85i
Więcej tematów