Trwa ładowanie...
d28cmow

Próba rozwiązania "kryzysu betlejemskiego"

Na wysokim szczeblu
podejmowane były w sobotę intensywne próby rozwiązania problemu
oblężenia Bazyliki Narodzenia "jeszcze przed niedzielą", tj. zanim
rozpoczną się obchody prawosławnej Wielkanocy.

d28cmow
d28cmow

Dotychczasowy szef delegacji palestyńskiej w negocjacjach z Izraelczykami, Salah al-Tamaare, który ogłosił w sobotę po południu, że wobec nieprzejednanej postawy strony izraelskiej delegacja rozwiązuje się, wyjaśnił parę godzin później, że wycofał się, ponieważ istnieją inne, tajne kanały dialogu.

W sobotę doszło do rozmowy telefonicznej w sprawie Bazyliki miedzy sekretarzem stanu USA Colinem Powellem i przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Arafat zapowiedział po odzyskaniu w czwartek swobody ruchów, że sprawa Bazyliki będzie dla niego pierwszoplanowa.

Powell prosił go, aby zrobił wszystko, co w jego mocy dla rozwiązania kryzysu wokół Bazyliki jeszcze przed początkiem obchodów prawosławnej Wielkanocy.

W mediacjach między Palestyńczykami i Izraelem bierze również aktywny udział Unia Europejska.

d28cmow

Ojciec Ibrahim Faltaf, prawosławny zakonnik przebywający w Bazylice, zapytany telefonicznie, dlaczego tak ważne jest aby oblężenie zakończone zostało przed niedzielą, odpowiedział: Jutro oczekujemy tradycyjnej pielgrzymki z Jerozolimy do Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Zgodnie z tradycją, ma ona zakończyć liturgię w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, celebrowaną pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy, Ireneusza, w której uczestniczą zwierzchnicy wszystkich Kościołów wschodnich w Ziemi Świętej.

Patriarcha Ireneusz wchodzi w czasie tej liturgii do krypty Grobu Pańskiego i wynosi stamtąd, zapalony od świecy "święty ogień", który ma być zaniesiony do Betlejem, do Bazyliki Narodzenia.

Formuła rozwiązania "kryzysu betlejemskiego" mogłaby być analogiczna do tej, jaka doprowadziła do uwolnienia Arafata z jego "aresztu domowego" w Ramallah. Chodziłoby o zgodę Palestyńczyków i strony izraelskiej na wyprowadzenie z Bazyliki oraz przewiezienie i umieszczenie pod międzynarodowym nadzorem czterech "najbardziej poszukiwanych" przez Izrael aktywistów palestyńskich. Ogółem w sanktuarium w Betlejem przebywa 180 Palestyńczyków. (mp)

d28cmow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28cmow
Więcej tematów