Trwa ładowanie...
d2xfyfd

Próba rozwiązania "kryzysu betlejemskiego"

Na wysokim szczeblu
podejmowane były w sobotę intensywne próby rozwiązania problemu
oblężenia Bazyliki Narodzenia "jeszcze przed niedzielą", tj. zanim
rozpoczną się obchody prawosławnej Wielkanocy.

Share
d2xfyfd

Dotychczasowy szef delegacji palestyńskiej w negocjacjach z Izraelczykami, Salah al-Tamaare, który ogłosił w sobotę po południu, że wobec nieprzejednanej postawy strony izraelskiej delegacja rozwiązuje się, wyjaśnił parę godzin później, że wycofał się, ponieważ istnieją inne, tajne kanały dialogu.

W sobotę doszło do rozmowy telefonicznej w sprawie Bazyliki miedzy sekretarzem stanu USA Colinem Powellem i przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Arafat zapowiedział po odzyskaniu w czwartek swobody ruchów, że sprawa Bazyliki będzie dla niego pierwszoplanowa.

Powell prosił go, aby zrobił wszystko, co w jego mocy dla rozwiązania kryzysu wokół Bazyliki jeszcze przed początkiem obchodów prawosławnej Wielkanocy.

d2xfyfd

W mediacjach między Palestyńczykami i Izraelem bierze również aktywny udział Unia Europejska.

Ojciec Ibrahim Faltaf, prawosławny zakonnik przebywający w Bazylice, zapytany telefonicznie, dlaczego tak ważne jest aby oblężenie zakończone zostało przed niedzielą, odpowiedział: Jutro oczekujemy tradycyjnej pielgrzymki z Jerozolimy do Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Zgodnie z tradycją, ma ona zakończyć liturgię w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, celebrowaną pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy, Ireneusza, w której uczestniczą zwierzchnicy wszystkich Kościołów wschodnich w Ziemi Świętej.

Patriarcha Ireneusz wchodzi w czasie tej liturgii do krypty Grobu Pańskiego i wynosi stamtąd, zapalony od świecy "święty ogień", który ma być zaniesiony do Betlejem, do Bazyliki Narodzenia.

d2xfyfd

Formuła rozwiązania "kryzysu betlejemskiego" mogłaby być analogiczna do tej, jaka doprowadziła do uwolnienia Arafata z jego "aresztu domowego" w Ramallah. Chodziłoby o zgodę Palestyńczyków i strony izraelskiej na wyprowadzenie z Bazyliki oraz przewiezienie i umieszczenie pod międzynarodowym nadzorem czterech "najbardziej poszukiwanych" przez Izrael aktywistów palestyńskich. Ogółem w sanktuarium w Betlejem przebywa 180 Palestyńczyków. (mp)

d2xfyfd

Podziel się opinią

Share
d2xfyfd
d2xfyfd
Więcej tematów