Oświadczenie Dudy po spotkaniu z Tuskiem na Radzie Gabinetowej
Andrzej Duda przekazał, że tematem wtorkowej Rady Gabinetowej była m.in. budowa w Polsce elektrowni atomowej, Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozwój portów morskich. - Moim zasadniczym celem, który przyświecał mi w związku ze zwołaniem posiedzenia Rady Gabinetowej, było jasne określenie, że te inwestycje mają dla rozwoju Polski charakter fundamentalny - oświadczył prezydent.
13.02.2024 | aktual.: 13.02.2024 16:38
Andrzej Duda podkreślił, że bardzo zależy mu na tym, by wymienione inwestycje zostały zrealizowane. - Polska tych inwestycji potrzebuje. One przede wszystkim mają charakter rozwojowy, więc są inwestycjami realizowanymi dla przyszłych pokoleń - mówił prezydent.
- Jestem zadowolony z tego spotkania. To była merytoryczna dyskusja na temat konkretnych działań, które są prowadzone i planowane. Co do samych inwestycji kontrowersji nie ma - są one potrzebne - mówił Andrzej Duda.
Dodał, że podczas spotkania pojawił się też temat modernizacji polskiej armii, w tym realizacji kontraktów zbrojeniowych zawartych przez poprzedni rząd. - To wszystko musi być zrealizowane, to fundamentalna kwestia naszego bezpieczeństwa - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda dodał, że zagadnienia omawiane podczas tego spotkania nadal będą w zakresie jego zainteresowania. Zapowiedział wizyty w miejscach, w których będą realizowane inwestycje i będzie rozmawiał z ich mieszkańcami.
Zakończyła się Rada Gabinetowa
Donald Tusk zaskoczył prezydenta Andrzeja Dudę podczas posiedzenia Rady Gabinetowej. W odpowiedzi na słowa prezydenta Andrzeja Dudy o kluczowych inwestycjach wyciągnął temat nielegalnych podsłuchów przy pomocy oprogramowania Pegasus.
- Mam w tej chwili ujawniony dokument, ale to jest tylko próbka tych dokumentów, które są do pańskiej dyspozycji, panie prezydencie. Zobowiązałem ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego do przekazania prezydentowi kompletu dokumentów, które potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa. Lista ofiar jest niestety długa - mówił Tusk do Dudy.
- Dokument ten to potwierdzenie prośby o sfinansowanie Pegasusa przez fundusz sprawiedliwości dla CBA - co potwierdził pan minister Ziobro. Kwestię czy Pegasus był i w jaki sposób używany uważam za rozstrzygniętą - mówił Tusk do Dudy.
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi".
Źródło: WP Wiadomości