PolskaPrezydent wręczy ok. 80 odznaczeń państwowych

Prezydent wręczy ok. 80 odznaczeń państwowych

3 maja prezydent Lech Kaczyński wręczy
blisko 80 odznaczeń państwowych bohaterom opozycji
solidarnościowej oraz kombatantom II wojny światowej; 3
odznaczenia prezydent przyzna pośmiertnie; ponadto wręczy
nominacje generalskie.

Prezydent wręczy ok. 80 odznaczeń państwowych

Jak poinformowała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka, Lech Kaczyński chce uhonorować grupę "cichych i zapomnianych bohaterów opozycji solidarnościowej oraz kombatantów II wojny światowej". To będzie wielkie święto tych ludzi - podkreśliła Junczyk- Ziomecka.

Dodała też, że prezydent rozważa przyznanie najwyższego oznaczenia - Orderu Orła Białego. Podkreśliła, że decyzje o odznaczeniu konkretnej osoby oraz o wysokości odznaczenia podejmuje prezydent.

Minister poinformowała, że prezydent rozpoczyna swoją politykę odznaczeń właśnie 3 maja. Jak dodała, filozofia jest taka, aby odnaleźć anonimowych bohaterów. Zaznaczyła, że 3 maja odznaczenia otrzyma pierwsza grupa osób. Nadanie odznaczenia tym ludziom będzie aktem przywracania pamięci. Co najmniej trzy razy do roku: 3 maja, 31 sierpnia oraz 11 listopada będą im wręczane ordery i odznaczenia - zapowiedziała.

Zespołem do opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń kombatanckich kieruje podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka, a zespołem ds. opozycji powojennej dziennikarka radiowa Janina Jankowska, pod nadzorem właśnie Junczyk-Ziomeckiej.

Jankowska powiedziała, że przy wyborze kandydatów do odznaczeń "nie były priorytetem nazwiska z pierwszych stron gazet". Chodziło nam najbardziej o najmniej znanych, anonimowych bohaterów z całej Polski, nie tylko z Gdańska i Warszawy - dodała.

Przyznała jednocześnie, że wśród odznaczonych ludzi opozycji solidarnościowej będą także "znane nazwiska". Nie chciała jednak ich ujawnić, argumentowała bowiem, że po podaniu tych nazwisk, uwaga prasy skupi się właśnie na znanych osobach. A chciałabym, aby to cisi bohaterowie byli punktem zainteresowania - zaznaczyła.

Jankowska wymieniała, że wśród "cichych bohaterów" są osoby, które nie piastowały żadnych stanowisk, księża, robotnicy, artyści, "bardowie wolności". Są wśród nich osoby, które raczej były ofiarami transformacji, a nie jej beneficjentami - oceniła Jankowska.

Na konferencji poinformowano, że prezydent wręczy też 6 nominacji generalskich.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że prezydentowi zależy na uhonorowaniu kombatantów, przedstawicieli opozycji przedsierpniowej oraz ludzi "Solidarności", zarówno z legalnego okresu jej działalności, jak i tych, którzy działali w strukturach podziemnych, po wprowadzeniu stanu wojennego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)