Prezydent Władimir Putin w Warszawie
Prezydenci Polski i Rosji (PAP/R. Pietruszka)
W środę przed południem od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się dwudniowa wizyta prezydenta Rosji, Władimira Putina, w Polsce. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Rosji w naszym kraju od prawie 9 lat.
16.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Putin przyleciał do Warszawy w środę, pół godziny po północy, z Paryża, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem. Przylot rosyjskiego prezydenta opóźnił się blisko godzinę.
Podczas rozmowy Putina z prezydentem Kwaśniewskim, rosyjski prezydent przekazał archiwalne dokumenty dotyczące gen. Władysława Sikorskiego.
Prezydenci przewodniczyli polsko-rosyjskim rozmowom plenarnym i spotkali się z dziennikarzami. Władimir Putin złożył także wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.
Po południu Putin spotkał się z polskimi parlamentarzystami. Pytany o możliwości przyznania odszkodowań Polakom poszkodowanym w byłym Związku Radzieckim powiedział, że w Rosji jest ustawa o rehabilitacji osób represjonowanych politycznie i polscy obywatele mogliby z niej skorzystać.
Prezydent Rosji zapewnił, że w Obwodzie Kaliningradzkim nie ma i nie będzie broni nuklearnej.
W środę wieczorem w Teatrze Wielkim odbył się okolicznościowy koncert, po którym prezydent Kwaśniewski podejmował swego gościa uroczystym obiadem.
W czwartek obaj prezydenci będą uczestniczyć w II Forum Gospodarczym Polska-Rosja w Poznaniu. Podczas Forum ma być powołana Polsko-Rosyjska Rada Biznesu. Putinowi towarzyszyć będzie około 150 przedstawicieli środowisk gospodarczych, Polskę ma reprezentować ponad 400 biznesmenów.
Podczas pobytu Putina w Polsce omawiane są m.in.: kwestia rurociągów tranzytowych, przede wszystkim drugiej nitki rurociągu jamalskiego; kwestia ilości gazu, której Polska potrzebuje w najbliższych latach, mniejszych niż te, które do tej pory zostały zakontraktowane; kwestia uporządkowania sprawy łącznika systemu gazociągów rosyjskich z systemem gazociągów tranzytowych na Słowacji, przechodzącego przez terytorium Polski oraz funkcjonowanie spółki, która operuje gazociągiem jamalskim.
Putinowi towarzyszą w jego polskiej wizycie m.in. sekretarz kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa, Władimir Ruszajło, minister spraw zagranicznych, Igor Iwanow, transportu - Sergiej Frank, kultury - Michaił Szwydkoj, energetyki - Igor Jusufow. Zabrakło natomiast pierwszej damy Rosji, żony prezydenta Putina - Ludmiły.
Polscy i rosyjscy politycy i politolodzy zgodnie podkreślają, że wizyta rosyjskiego prezydenta może się okazać przełomowa w stosunkach obu państw.(ck,reb)