PolskaPrezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kard. Macharskiego

Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kard. Macharskiego

• Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kard. Franciszka Macharskiego
• Były metropolita krakowski spocznie w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława

Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kard. Macharskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

03.08.2016 | aktual.: 03.08.2016 15:18

O obecności głowy państwa na obchodach w Krakowie poinformował dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Były metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski zmarł we wtorek w wieku 89 lat. We wtorek wieczorem w kościele Ecce Homo ss. albertynek w obecności tłumów krakowian odbyła msza św. przy trumnie zmarłego; msza rozpoczęła uroczystości, które zakończą się w piątek pogrzebem w Katedrze na Wawelu.

Prezydent Andrzej Duda napisał o kard. Macharskim: Zmarł wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła.

Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r. otrzymał sakrę biskupią, a w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Zmarł we wtorek o godz. 9.37 w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku stracił przytomność.

Kardynała pożegnał papież Franciszek, który kilka dni temu odwiedził go w szpitalu w Krakowie. Papież przypomniał, że Macharski "przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)