Media nieoficjalnie: Wiele wskazuje, że prezydent ułaskawił Ogórek i Ziemkiewicza
Przed świętami prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o ułaskawieniu dwóch osób skazanych za zniesławienie. Chociaż Kancelaria Prezydenta nie ujawniła nazwisk ułaskawionych, "Rzeczpospolita" sugeruje, że są to prawicowi publicyści, Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz.
Elżbieta Podleśna, lewicowa aktywistka, a także psychoterapeutka, wniosła akt oskarżenia przeciwko Magdalenie Ogórek i Rafałowi Ziemkiewiczowi za wypowiedzi w programie "W tyle wizji" w lutym 2019 roku. Wówczas Ziemkiewicz powiedział, że pacjenci Elżbiety Podleśnej zachowują się, "jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione", z kolei Magdalena Ogórek dodała, że może dochodzić do "manipulowania psychiką ludzką".
Choć sprawa początkowo została umorzona, sąd później uwzględnił zażalenie Podleśnej. W maju ubiegłego roku publicyści zostali skazani na grzywny po 10 tys. zł każdy.
Przed świętami Kancelaria Prezydenta poinformowała o ułaskawieniu dwóch osób skazanych za zniesławienie. W komunikacie, prezydent darował grzywny i zarządził zatarcie skazań. Jak sprawdziła "Rzeczpospolita", w aktach sprawy publicystów występuje identyczna kwalifikacja prawna czynu, jak ta podana w komunikacie: art. 212 § 1 k.k. w zw. z art. 212 § 2 k.k., czyli zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.
Zgadza się też rodzaj kary, czyli grzywna. Kancelaria nie ujawniła nazwisk ułaskawionych, ale jak wskazuje "Rzeczpospolita" są to najprawdopodobniej Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rafał Ziemkiewicz potwierdził "Rzeczpospolitej", że występowali z Magdaleną Ogórek o prawo łaski.
"Postępowanie o ograniczonej jawności"
Wirtualna Polska pod koniec grudnia otrzymała nieoficjalne informacje na temat ułaskawienia Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza.
Zapytaliśmy wówczas Kancelarię Prezydenta o to, kiedy były Prokurator Generalny (Zbigniew Ziobro) składał do prezydenta Polski wnioski o ułaskawienie, kiedy wniosek wpłynął do Kancelarii Prezydenta.
Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta odpowiedziało lakonicznie. W wiadomości czytamy, że "szczegółowość informacji udostępnianych w komunikatach prasowych jest ograniczona". I dalej: "Informacje o stosowaniu prawa łaski, zawarte w komunikatach prasowych, zamieszczanych na oficjalnej stronie Prezydenta RP są jedynymi podawanymi do publicznej wiadomości".
Kancelaria Prezydenta wskazała również, że "postępowanie o ułaskawienie jest postępowaniem o ograniczonej jawności, w którym niektóre dokumenty nie są dostępne dla stron i dla każdego".
Prokuratura Krajowa odpowiada
Wirtualna Polska zwróciła się z pytaniem do Prokuratury Krajowej, jak były uzasadniane te wnioski. Pytaliśmy też, czy Prokurator Generalny otrzymał formalnie informację o uniewinnieniu tych osób oraz kiedy były Prokurator Generalny (Zbigniew Ziobro) składał do prezydenta Polski wnioski o ułaskawienie.
"O zastosowania prawa łaski przez Prezydenta RP, Prokuratura Krajowa została poinformowana w drugiej połowie grudnia 2023 r." - napisał nam Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
"W przypadku jednej z osób postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem o ułaskawienie skierowanym do Prezydenta RP, przekazanym następnie pod koniec listopada 2023 r. Prokuratorowi Generalnemu. W przypadku drugiej osoby, postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem osoby skazanej skierowanym do Prokuratora Generalnego. Wnioski o ułaskawienie zostały przekazane Prezydentowi RP 14 listopada 2023 r. oraz 5 grudnia 2023 r. Wnioski zostały uzasadnione m.in. incydentalnym charakterem czynów osób skazanych" - czytamy w odpowiedzi.
Prokuratura Krajowa nie potwierdziła informacji, czy ułaskawione osoby to Ogórek i Ziemkiewicz.
We wtorek 9 stycznia Wirtualna Polska skierowała pytania w tej sprawie do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście, który wydał wyrok skazujący w tej sprawie. Na odpowiedzi czekamy.
Czytaj także:
Źródło: rp.pl