Prezydent ujawni raport o WSI
Sejm znowelizował ustawy
likwidujące Wojskowe Służby Informacyjne i zezwolił na ujawnienie
raportu z weryfikacji żołnierzy tych służb. Raport ujawni swoim
postanowieniem prezydent.
Za nowelizacją opowiedziało się 228 posłów, przeciw było 186, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zgodnie ze zmianami raport przewodniczącego komisji weryfikacyjnej żołnierzy WSI Antoniego Macierewicza ma zawierać m.in. nazwiska agentów WSI, jeżeli ich działania miały charakter przestępczy lub nie dotyczyły obronności państwa i bezpieczeństwa wojska.
Nowela zakłada też ujawnienie osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, które nie udaremniły sprzecznego z prawem współdziałania z WSI, chociaż o nim wiedziały.
Posłowie w trakcie prac nad prezydenckim projektem zdecydowali, że będzie możliwość złożenia - już po przekazaniu głównego raportu - dodatkowych raportów z weryfikacji żołnierzy WSI w razie pojawienia się nowych istotnych informacji.
Taki raport mogliby złożyć: szef komisji weryfikacyjnej lub - jeśli komisja już nie będzie pracowała - szefowie nowych służb wojskowych Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
Rozszerzony będzie katalog osób, które otrzymują raport przed jego publikacją - zdecydowali posłowie. Oprócz prezydenta i premiera, ma on też trafić do wszystkich wicepremierów.
Sejm odrzucił poprawki posłów SLD, by sąd oceniał przypadki przekroczenia przepisów przez żołnierzy WSI. Proponowali oni, by dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu można byłoby ujawnić dane łamiących prawo żołnierzy.
Posłowie w głosowaniu poparli możliwość przekazania innego sprawozdania - z likwidacji WSI (już przesłanego do Sejmu na początku listopada) "innym organom państwowym, realizującym zadania w zakresie bezpieczeństwa lub obronności państwa".
Sejm zdecydował też, że za nieprawdziwe informacje w składanych przez żołnierzy wyjaśnieniach podczas procesu ich weryfikacji grozić będzie kara od pół roku do 8 lat więzienia. Nadał też komisji weryfikacyjnej uprawnienie do przesłuchiwania innych osób dla sprawdzenia oświadczeń żołnierzy WSI.