PolskaPrezydent: to wzmacnia solidarność między ludźmi

Prezydent: to wzmacnia solidarność między ludźmi

Wolontariat jest jedną z ważnych możliwości wzmacniania zaufania i solidarności pomiędzy ludźmi, pomiędzy obywatelami a państwem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas międzynarodowej konferencji, która odbywa się w Warszawie.

Konferencja "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat" organizowana jest przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

W uroczystym otwarciu konferencji wzięli także udział unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego Laszlo Andor, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Uczestniczą w niej też przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i organizacji wolontariackich z państw UE oraz krajów objętych Partnerstwem Wschodnim: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Jak mówił prezydent Komorowski, ludzie myślący o innych i działający na ich rzecz "zmienili nasz polski świat". - Zmiany ustrojowe otworzyły drogę do budowy społeczeństwa obywatelskiego, także do pobudzania aktywności obywatelskiej - dodał.

Podkreślił, że konferencja odbywa się w Pałacu Prezydenckim, gdzie obradował Okrągły Stół. - Tu Solidarność zatryumfowała w sposób mądry i rozsądny, zatryumfowała nad starym systemem, w którym ludzie nie czuli się obywatelami, nie czuli się współuczestnikami - dodał.

Prezydent podkreślił, że wolontariat wzmacnia zaufanie i solidarność, współodpowiedzialność między ludźmi, obywatelami a państwem, między instytucjami władzy a społeczeństwem. Dodał, że takie postawy są szczególnie ważne w czasie kryzysu gospodarczego, który przeżywa UE. Jak podkreślił, może on też być "ozdrowieńczy" i "uwolnić energię obywatelską".

Ocenił, że te "źródła energii" mogą oddziaływać w sposób istotny na kraje sąsiedztwa wschodniego UE i Polski oraz kraje Partnerstwa Wschodniego. - W Polsce mamy wiele inicjatyw promujących i rozwijających wolontariat. Warto podkreślić, że co roku w jednej z największych w Europie zbiórek publicznych - Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - bierze udział niemal 120 tys. wolontariuszy - mówił Komorowski.

Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego Laszlo Andor podkreślił, że w Europie jest 100 mln wolontariuszy. Jak dodał, ta forma aktywności jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na gospodarkę i rynek pracy, np. zwiększa szanse zatrudnienia. - Wymiar gospodarczy wolontariatu stanowi średnio 2% PKB państwa, w Austrii jest to nawet 5% PKB - powiedział Andor.

Jego zdaniem, aby wolontariat jeszcze bardziej się rozwijał, należy przezwyciężać bariery administracyjne i prawne np. przez wprowadzanie ulg podatkowych. - Każdy może być wolontariuszem. Dla młodzieży oznacza to zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy. Osoby starsze natomiast stanowią największy potencjał, mają ogromne doświadczenie, którym mogą się dzielić - mówił Andor. Podziękował polskiej prezydencji za to, że zwraca dużą uwagę na te zagadnienia.

Minister pracy Jolanta Fedak mówiła, że Europa znajduje się obecnie "trudnym czasie kryzysu ekonomicznego", któremu towarzyszy "nie mniej dotkliwy kryzys wartości". Wskazała, że w tej sytuacji w coraz większym stopniu dostrzega się konieczność aktywizowania obywateli. Wolontariat - jak mówiła - przyczynia się do eliminowania ubóstwa, społecznego wykluczenia, wzmacnia społeczną integrację, kompetencje obywatelskie; przyczynia się też do wzrostu gospodarczego.

- Wolontariusze nie dostają zapłaty nie dlatego, że ich praca jest bezwartościowa, ale dlatego, że jest bezcenna - podkreśliła.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)