Prezydent spotka się z ekspertami rządowymi ws. szczytu
Po południu prezydent Lech Kaczyński spotyka się z grupą ekspertów z poszczególnych ministerstw, którzy zapoznają go w szczegółach ze stanowiskiem rządu przed szczytem UE w Brukseli - poinformował szef
Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. Jednocześnie zaznaczył, że prezydent nie otrzymał od premiera Donalda Tuska propozycji spotkania przed Radą Europejską.
Na unijnym szczycie, który odbędzie się 11-12 grudnia, mają zapaść decyzje w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego.
- Nie było żadnej propozycji spotkania ze strony premiera. To nie jest tak, że zawsze prezydent musi występować z taką inicjatywą - podkreślił Kownacki. - Wypadałoby, żeby czasami taką inicjatywę premier wykazał - dodał szef prezydenckiej kancelarii. Jednocześnie poinformował, że we wtorek prezydent spotyka się z grupą ekspertów z poszczególnych ministerstw: środowiska i gospodarki oraz UKIE.
- Zbiera się grono właśnie ekspertów na szczeblu dyrektorów departamentów, wiceministrów, żeby zapoznać pana prezydenta w szczegółach ze stanowiskiem rządu przed szczytem UE - powiedział Kownacki. Według niego, od strony merytorycznej Lech Kaczyński będzie znakomicie przygotowany na spotkaniu Rady Europejskiej.
Prezydent podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Azji powtórzył, że chciałby przed wyjazdem na szczyt spotkać się z premierem, aby porozmawiać o pakiecie klimatyczno-energetycznym. - Mam nadzieję, że się spotkamy głównie w sprawie pakietu klimatycznego, bo są tam też dwa tematy czysto prezydenckie - Traktat Lizboński i sprawa nowej architektury bezpieczeństwa w Europie - mówił Lech Kaczyński.
Szef gabinetu premiera Sławomir Nowak, pytany w poniedziałek w TVN24 o takie spotkanie, powiedział, że nie pamięta całego kalendarza premiera i nie wie też, kiedy prezydent może się spotkać. Z kolei premier mówił w sobotę w Gdańsku, że Polska chce, by kraje UE - uzależnione od węgla - uzyskały w pakiecie klimatyczno- energetycznym specjalne derogacje dla energetyki.
Derogacja ta - czyli wyłączenie z wypełniania części zobowiązań - w przypadku naszego kraju polegałaby na tym, że od 2013 do końca 2019 roku mielibyśmy prawo udostępniania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 sektorowi energetycznemu.
Według dotychczasowej propozycji KE, już w 2013 roku 100% praw do emisji CO2 w energetyce miałoby być kupowane na aukcjach. Polska z energetyką opartą na węglu sprzeciwiała się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.
W sobotę w Gdańsku z inicjatywy szefa polskiego rządu w sprawie pakietu klimatycznego doszło do spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z premierami koalicji dziewięciu państw, w skład której wchodzą kraje Grupy Wyszehradzkiej, państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) oraz Bułgaria i Rumunia.
W Warszawie odbywają się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Tematem rozmów jest także pakiet klimatyczno-energetyczny.