Prezydent Serbii: nie ustąpię w sprawie Kosowa
Prezydent Serbii Boris Tadić oświadczył w niedzielę, że tak długo, jak będzie pozostawał na swym stanowisku, nie zaakceptuje niepodległości Kosowa, ponieważ "jest całkowicie przekonany, że takie rozwiązanie stawia pod znakiem zapytania rozwój i przyszłość całego rejonu Bałkanów".
Tadić, który wziął udział w konferencji czołowych serbskich dyplomatów, dodał, że spodziewa się dalszych inicjatyw w sprawie statusu Kosowa, zwłaszcza ze strony Rosji Chin.
Zdaniem państw zachodnich wszelkie możliwości kompromisu zostały wyczerpane.
Przywódcy kosowskich Albańczyków, którzy stanowią 90% mieszkańców tej prowincji, nie chcą już prowadzić dalszych rozmów z Serbią i są gotowi ogłosić niepodległość już w ciągu najbliższych tygodni.
USA i Unia Europejska przychylają się do ich stanowiska. Ich zdaniem jest to jedyne rozwiązanie obecnej sytuacji.
Kosowo pozostaje obecnie formalnie prowincją Serbii. W 1999 r., po trwających 3 miesiące "czystkach etnicznych" dokonywanych przez wojska serbskie, kontrolę nad prowincją przejęła ONZ i rozjemcze wojska NATO.
Serbia odrzuca wszelkie rozmowy na temat niepodległości Kosowa, ale jest gotowa przyznać tej prowincji pełną autonomię.
20 stycznia przyszłego roku odbędą się w Serbii wybory prezydenckie. Tadić, który stoi na czele prozachodniej Partii Demokratycznej, będzie się musiał zmierzyć z koalicją nacjonalistów, w tym z obecnym premierem Voijslavem Kosztunicą.