Trwa ładowanie...
papież franciszek
23-05-2013 14:10

Prezydent Salwadoru podarował papieżowi fragment sutanny arcybiskupa Romero

Prezydent Salwadoru Mauricio Funes Cartagena podczas audiencji u papieża Franciszka podarował mu, jako relikwię, fragment sutanny arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero, którą miał na sobie, gdy został zastrzelony 24 marca 1980 r. w czasie mszy.

Share
Prezydent Salwadoru podarował papieżowi fragment sutanny arcybiskupa RomeroŹródło: AFP, fot: Alessandro Bianchi
d28m0ie

W trakcie rozmowy z papieżem prezydent zwrócił uwagę na to, że mieszańcy Salwadoru otaczają wielką czcią zamordowanego hierarchę i podziękował za odblokowanie jego procesu beatyfikacyjnego - podała agencja Ansa.

Na relikwiarzu, w którym umieszczono fragment sutanny widnieje napis: "Arcybiskup Oscar Romero, przywódca duchowy Salwadoru".

Arcybiskup Romero, który potępiał łamanie praw człowieka w Salwadorze, został zamordowany przez komando śmierci dzień po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.

d28m0ie

W kwietniu poinformowano o odblokowaniu procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa San Salvador. Jego postulator arcybiskup Vincenzo Paglia powiedział, że papież Franciszek pragnie, aby proces jak najszybciej się zakończył.

Proces beatyfikacyjny arcybiskupa Romero rozpoczął się w 1994 roku, ale napotkał liczne trudności i opóźnienia interpretowane niekiedy jako sprzeciw Watykanu wobec teologii wyzwolenia, z którą hierarcha był utożsamiany.

Arcybiskup Oscar Romero mógłby zostać ogłoszony błogosławionym jako męczennik.

d28m0ie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28m0ie
d28m0ie
Więcej tematów