Prezydent Rousseff: będę walczyć z całych sił
"Ostatnim dniem mojego mandatu będzie 31 grudnia 2018 roku" - podkreśliła Rousseff, występując we wtorek przed tysiącami swych zwolenników.
Jeśli w środę Senat zwykłą większością głosów zgodzi się na postawienie Rousseff przed sądem, to zostanie ona w czwartek zawieszona w swych obowiązkach na czas procesu. Wtedy przez maksymalnie pół roku funkcję głowy państwa sprawować będzie wiceprezydent Michel Temer. W razie skazania i definitywnego usunięcia Rousseff z urzędu - na co Senat musiałby się zgodzić większością dwóch trzecich wszystkich 81 swych członków - Temer pozostanie przy władzy do wyborów w 2018 roku.
Rousseff zarzuca się publikowanie przed wyborami prezydenckimi w 2014 roku lepszych niż rzeczywiste danych na temat stanu finansów państwa, co miało jej ułatwić uzyskanie drugiej kadencji. Szefowa państwa odrzuca te zarzuty i utrzymuje, że wysiłki prowadzące do usunięcia jej z urzędu są próbą zamachu stanu, kierowaną przez wiceprezydenta Temera i Eduardo Cunhę, szefa Izby Deputowanych, zawieszonego w ubiegłym tygodniu w obowiązkach za utrudnianie śledztwa w sprawie korupcji w koncernie naftowym Petrobras.
Zobacz także: Organizatorzy igrzysk w Rio odkryli karty. Wiemy, kto, gdzie, kiedy i którędy poprowadzi sztafetę ze zniczem
Więcej na ten temat:
Kanada będzie wspierać wschodnią flankę NATO
Kolejny protest taksówkarzy na Węgrzech
Po kolejnym skandalu seksualnym we Francji apel o koniec "zmowy milczenia"
Kanada będzie wspierać wschodnią flankę NATO
Kolejny protest taksówkarzy na Węgrzech
Po kolejnym skandalu seksualnym we Francji apel o koniec "zmowy milczenia"