Prezydent Putin zapowiada przebudowę państwa
Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział
na rozszerzonym posiedzeniu rządu cały pakiet
zmian, które mają radykalnie przebudować rosyjski system władzy
państwowej.
Władza państwowa powinna być nie tylko dostosowana do pracy w sytuacjach kryzysowych. Niezbędna jest kardynalna rewizja mechanizmów jej pracy w celu niedopuszczenia do pojawienia się kryzysów - powiedział Putin w jednym z pierwszych wystąpień po tragedii z zakładnikami w Biesłanie w Osetii Północnej.
Pierwszą zapowiedzią Putina jest jeszcze większa centralizacja kraju, dziś będącego Federacją składającą się z 89 podmiotów federalnych mających wybieranych przywódców -gubernatorów lub prezydentów.
Zdaniem Putina, liderzy podmiotów nie powinni być wybierani w wyborach bezpośrednich, lecz proponowani przez prezydenta kraju i zatwierdzani przez miejscowe parlamenty. "Jedność kraju to główny warunek, od którego zależy przeciwdziałanie terroryzmowi" - skonkludował Putin.
Przywódca Rosji ogłosił przy tym, że w walce z terroryzmem należy sięgać po wszelkie metody, w tym również zabijanie domniemanych terrorystów poza granicami Rosji. Putin zapowiedział powołanie specjalnej struktury zajmującej się przeciwdziałaniem terroryzmowi i likwidacją jego sprawców.
Terroryści powinni być likwidowani w swoich kryjówkach, a jeśli tego wymaga sytuacja - należy ich dopadać także za granicą - powiedział Putin, dołączając się do deklaracji szefa Sztabu Generalnego, generała Jurija Bałujewskiego i ministra obrony Siergieja Iwanowa o uderzeniach w bazy terrorystów poza granicami Rosji.
Państwo rosyjskie nie przyznawało się do tej pory do zabijania swoich wrogów poza granicami, także wówczas, gdy w tym roku dwaj rosyjscy agenci zostali skazani przez sąd w Katarze na dożywocie za zamordowanie byłego prezydenta Czeczenii Zelimchana Jandarbijewa.
Prezydent zapowiedział także wprowadzenie całkowicie proporcjonalnej ordynacji wyborczej w głosowaniu do parlamentu. Dotychczas skład 450-osobowej Dumy Państwowej obsadzano w 50% w głosowaniu na listy partyjne, zaś w pozostałych 50% w 225 jednomandatowych okręgach wyborczych. W najbliższym czasie wniosę pod obrady Dumy Państwowej odpowiedni projekt w tej sprawie - powiedział Putin, według którego zmiana ma na celu powstanie "ogólnonarodowych partii politycznych".
Rosyjski lider powołał również nowe Ministerstwo ds. Polityki Narodowościowej, na którego czele postawił swojego dotychczasowego przedstawiciela w Południowym Okręgu Federalnym Władimira Jakowlewa. Na jego miejsce w okręgu, w skład którego wchodzą wszystkie republiki Północnego Kaukazu, wyznaczył z kolei szefa administracji rządu Dmitrija Kozaka. Powierzył mu przy tym kierowanie Specjalną Komisją ds. Kaukazu Północnego.
Główne zadanie komisji to osiągnięcie zauważalnych rezultatów przy próbach poprawy życia na Kaukazie Północnym -powiedział Putin, oceniając, że przyczyny terroryzmu, leżą w bezrobociu, w nieefektywnej polityce gospodarczo-socjalnej i w braku wykształcenia.
Posiedzenie rządu, w którym brali udział również lokalni gubernatorowie, było pierwszym od czasu tragedii w Biesłanie, gdzie w wyniku zamachu terrorystycznego i próby odbicia zakładników zginęło co najmniej 335 osób, z których około połowy to dzieci.