Trwa ładowanie...

Prezydent Przemyśla Robert Choma nie został wpuszczony na Ukrainę; MSZ wyjaśnia sprawę

Prezydent Przemyśla Robert Choma, który był zaproszony do Konsulatu RP we Lwowie, nie został wpuszczony na Ukrainę. Zakaz wjazdu wydała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Prezydent Przemyśla Robert Choma nie został wpuszczony na Ukrainę; MSZ wyjaśnia sprawęŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d3rptsl
d3rptsl

Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała Polską Agencję Prasową, że resort wyjaśnia sprawę i jest w związku z tym w kontakcie z ambasadą Ukrainy.

O wydarzeniu poinformowano na stronie internetowej urzędu miasta. Wiadomość o zakazie wjazdu potwierdziła SBU. "Zakaz został wydany jeszcze latem" - powiedziała rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska. Tymczasem prezydent Choma poinformował, że granicę polsko-ukraińską ostatni raz przekraczał 25 listopada ub. roku na co dowodem są adnotacje w jego paszporcie.

W oświadczeniu na stronie internetowej urzędu miasta prezydent Przemyśla wyjaśnia, że 17 stycznia miał zamiar wziąć udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowo-noworocznym w Konsulacie RP we Lwowie. "W trakcie odprawy na przejściu granicznym Medyka - Szeginie zostałem poinformowany o wydaniu zakazu wjazdu na teren Ukrainy wydanym przez ukraińskie służby graniczne. Wręczona mi decyzja nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania" - czytamy w oświadczeniu.

d3rptsl

Prezydent napisał w nim, że zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o pomoc w wyjaśnieniu tych przyczyn i że do czasu ich ustalenia nie będzie komentował sprawy.

"Zakaz wjazdu na Ukrainę został wydany w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszego państwa" - oświadczyła Hitlanska w rozmowie z PAP.

Według nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez PAP w Kijowie, Choma został uznany przez SBU za persona non grata na Ukrainie w związku incydentem w Przemyślu, gdzie w czerwcu doszło do zakłócenia ukraińskiej procesji religijnej.

Rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Ołeh Słobodian poinformował lwowski portal Zaxid.net (czyt. Zachid.net), że Robert Choma ma zakaz wjazdu na Ukrainę na okres pięciu lat.

d3rptsl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rptsl
Więcej tematów