Trwa ładowanie...
d19ahih

Prezydent powołał byłego sędziego TK Andrzeja Wróbla do Sądu Najwyższego

Andrzej Duda powołał byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Wróbla na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Akt powołania prezydent wręczył mu we wtorek. Wróbel złożył tego dnia ślubowanie wobec głowy państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent powołał byłego sędziego TK Andrzeja Wróbla do Sądu Najwyższego
(PAP, Fot: Paweł Supernak)
d19ahih

Wcześniej, 11 stycznia, na powrót Wróbla do Sądu Najwyższego, wyraziła zgodę Krajowa Rada Sądownictwa.

"Ponieważ tu chodzi o władzę, o Polskę"

Kadencja sędziego Wróbla w Trybunale upływała w maju 2020 roku, jednak w połowie grudnia ubiegłego roku poinformowano, że sędzia zdecydował się na wcześniejsze odejście z Trybunału.

d19ahih

Po wyborze jego następcy w 15-osobowym składzie TK będzie ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm.

63-letni Wróbel, jako kandydat zgłoszony przez klub SLD, został wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do TK w maju 2011 roku, w miejsce po sędzi Ewie Łętowskiej. Wcześniej Wróbel orzekał w Izbie Pracy Sądu Najwyższego. Wiele lat pracował na UMCS w Lublinie, specjalizuje się w prawie unijnym, administracyjnym i pracy.

Ustawa o SN mówi, że sędzia, który zrzekł się urzędu sędziego SN, ma prawo powrotu, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat. W takim przypadku Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia prezydentowi wniosek o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN.

O woli rezygnacji sędziego Wróbla z funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego informował 19 grudnia 2016 roku ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński. - Ponieważ tu chodzi o władzę, o Polskę, to powiem, co nie tylko mnie powiedział: że jest zbrzydzony tym, jak się wybiera sędziów, z jaką pogardą wobec procedur i wobec tego, kto może do Trybunału trafiać - mówił wtedy Rzepliński.

d19ahih

Sędzia Wróbel informował wtedy portal Lex.pl, że podjął działania zmierzające do złożenia rezygnacji z urzędu sędziego TK i powrotu do orzekania w SN. Po pozytywnej decyzji KRS wniosek trafił do prezydenta.

Siedmioro wybranych przez obecny Sejm, siedmioro wybranych przez poprzedni

W Trybunale Konstytucyjnym jest teraz siedmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK; jego kadencja upływa w czerwcu 2017 roku), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 roku), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 roku), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 roku), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 roku), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 roku) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 roku).

W Trybunale Konstytucyjnym jest też siedmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm. W grudniu 2015 roku Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską (obecna prezes TK), Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia 2015 roku o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 roku na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją - Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie przyjął ślubowania. W kwietniu 2016 roku Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w grudniu 2016 roku - kandydata PiS Michała Warcińskiego.

d19ahih

Podziel się opinią

Share
d19ahih
d19ahih
Więcej tematów