PolskaPrezydent podpisał ustawę o e-podpisie

Prezydent podpisał ustawę o e‑podpisie

(inf.własna)

Obraz
© Prezydent składa e-podpis (WP)

Prezydent podpisał w czwartek ustawę o podpisie elektronicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym Polska dołączyła do krajów o nowoczesnym ustawodawstwie w tej dziedzinie. Po raz pierwszy w historii naszego kraju, prezydent złożył podpis pod ustawą nie tylko w tradycyjny sposób, ale również uczynił to wykorzystując w tym celu e-podpis.

To jest szczególne wydarzenie. Ja sam mam tremę. Podpis elektroniczny daje nowe możliwości. Dotychczas kiedy na moim biurku czekało sto nominacji profesorskich żałowałem, że ojciec nie dał mi na imię Jan. Miałbym mniej pisania - powiedział prezydent przed podpisaniem ustawy.

Kwaśniewski dodał, że podpis elektroniczny gwarantuje autentyczność, pewność i bezpieczeństwo. Budowa społeczeństwa informatycznego powinna być priorytetem polityki polskiego rządu. Jest to szansa awansu cywilizacyjnego Polski.

Pióro, którym prezydent podpisał ustawę zostanie zlicytowane w Programie 3 Polskiego Radia w audycji "Zapraszamy do Trójki". Pieniędze zostaną przekazane na rzecz powodzian. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w licytacji. Mam nadzieję, że uda nam się wylicytować naprawdę dużą sumę. Zapraszamy wszystkich w poniedziałek na godz. 16.00 - powiedział Wirtualnej Polsce Kuba Strzyczkowski z "Trójki".

Jacek Piechota, który w nowym rządzie ma objąć tekę ministra gospodarki, powiedział dziennikarzowi Wirtualnej Polski, że budowa społeczeństwa informacyjnego jest priorytetem nie tylko Ministerstwa Gospodarki, które ma się zająć zapewnieniem realizacji ustawy o e-podpisie, ale całego nowopowstającego rządu. Dodał także, że gdy tylko ustawa wejdzie w życie sam będzie korzystał z możliwości jakie daje podpis elektroniczny.

Na uroczystości obecni byli szefowie wszystkich znaczących firm informatycznych. Jej przebieg był transmitowany w Internecie przez firmę TP Internet.

Ustawa wraz z towarzyszącymi jej zmianami kodeksu cywilnego stworzy podstawy prawne do rozwoju e-gospodarki w Polsce. Zdaniem ekspertów, zrównanie podpisu elektronicznego z własnoręcznym wywrze znaczący wpływ na życie społeczne i gospodarcze.

Ustawa o e-podpisie zakłada zrównanie w obliczu prawa tego rodzaju podpisu z podpisem odręcznym. Podpisem elektronicznym będą mogły się posługiwać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

Każdy podpis elektroniczny będzie się składał z dwóch części - publicznej i prywatnej. Dopiero zestawienie tych dwóch części podpisu stanowić będzie o jego ważności. Prywatna część podpisu będzie zapisana na specjalnej karcie. Będzie ją mógł odczytać tylko właściciel za pomocą specjalnego czytnika. Jawna część podpisu elektronicznego będzie natomiast publikowana w Internecie.

Obraz

Aby dostać bezpieczny (kwalifikowany) podpis elektroniczny, trzeba będzie zgłosić się do firmy świadczącej usługi certyfikujące. Nadzór nad procesem certyfikacyjnym będzie sprawowało Ministerstwo Gospodarki.

Podpis elektroniczny ma zwiększyć bezpieczeństwo handlu za pośrednictwem Internetu. Podobne ustawy obowiązują już m.in. w USA, Austrii, Czechach, Słowenii, Niemczech i Szwecji.

Ustawa o podpisie elektronicznym została przyjęta przez Sejm 18 września br. Wejdzie w życie 9 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. (mag)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)