Trwa ładowanie...
d1x6rfo

Prezydent podpisał ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego

W Katowicach podpisano ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Metropolia zacznie działać od 1 stycznia 2018 roku. Województwo czeka rewolucja. Co się zmieni?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katowice
Katowice (Wikimedia Commons CC BY-SA)
d1x6rfo

Związek metropolitalny to jakby zrzeszenie gmin całego województwa śląskiego. Jednym z kryteriów jest też liczba mieszkańców przyszłej metropolii - określona na co najmniej 2 mln osób.

Teraz wspólnie będą podejmowane decyzje ws. rozwoju społecznego i gospodarczego. Mieszkańcy zyskają udogodnienia, bo będzie wspólny transport - drogowy, kolejowy oraz komunikacja miejska. Dodatkowo, metropolia ustali przebieg dróg krajowych i wojewódzkich.

Rząd: wczesniejsza ustawa metropolitalna zawierała wiele wad

Przygotowana przez MSWiA ustawa dla woj. śląskiego zastąpi dotychczasową, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawierała ona szereg wad i nie została wdrożona.

Samorząd Katowic przeprowadzi konsultacje wśród mieszkańców zainteresowanych miast

Zgodnie z intencją rządu i samorządów związek metropolitalny w woj. śląskim powinien powstać na gruncie nowej ustawy 1 lipca 2017 r., a zacząć działać - 1 stycznia 2018 r. Stanie się tak, jeżeli Rada Ministrów do 30 czerwca br. wyda rozporządzenie tworzące metropolię. Wcześniej samorząd Katowic przygotuje stosowny wniosek, zawierający m.in. wynik konsultacji wśród mieszkańców zainteresowanych miast.

d1x6rfo

Podziel się opinią

Share
d1x6rfo
d1x6rfo
Więcej tematów