PolskaPrezydent podpisał ustawę dotyczącą ulg na bilety

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą ulg na bilety

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

10.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zgodnie z nowelizacją, dotychczasowe 50-procentowe ulgi na przejazdy obniżone zostaną do 37%, zaś ulgi 100-procentowe do 78%. Zmiany te dotyczą przejazdów koleją oraz autobusami międzymiastowymi.

Do 49-procentowej ulgi mają prawo uczniowie i studenci (do 26 roku życia), ale wyłącznie na przejazdy z miejsca zamieszkania do szkoły i z powrotem, na podstawie imiennych biletów miesięcznych.

Zgodnie z ustawą, emeryci i renciści mają prawo dwa razy w ciągu roku podróżować pociągiem osobowym, pospiesznym lub ekspresowym na podstawie biletu z ulgą 37%.

Tylko 37% zniżki na przejazdy koleją i autobusami dalekobieżnymi mają inwalidzi wojenni. 78% zaś - inwalidzi wojenni I grupy. Na przejazdy tramwajami i autobusami (trolejbusami) inwalidzi wojenni mają stuprocentową ulgę. Przy przejazdach transportem kolejowym w pociągach pospiesznych i osobowych oraz przejazdach autobusowych w komunikacji zwykłej do 39% zniżki mają prawo kombatanci i niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych.

Do ulgi 100% nadal uprawnieni są pracownicy służb mundurowych w trakcie czynności zawodowych, dzieci do lat 4 - ale pod warunkiem, że nie korzystają z dodatkowego miejsca (czyli np. siedzą na kolanach mamy), przewodnicy lub opiekunowie osoby niewidomej lub ociemniałej albo niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Sami niewidomi mają jednak prawo tylko do 37% zniżki.

Ulgi 100% nie mają już dzieci niepełnosprawne i ich rodzice. (an)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)