Trwa ładowanie...

Prezydent po spotkaniu z szefami służb ws. Białorusi. "Sytuacja bezprecedensowa"

Prezydent Andrzej Duda zaapelował, aby sprawa Polaków na Białorusi została wniesiona na agendę OBWE. - Nie zostawimy naszych rodaków samych - powiedział prezydent po spotkaniu z szefami służb specjalnych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Share
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
dytt6mg

Prezydenta Andrzej Duda spotkał się w czwartek po południu z szefami służb specjalnych ws. zatrzymań Polaków na Białorusi. W spotkaniu w BBN uczestniczyli też przedstawiciele rządu.

- Społeczeństwo białoruskie to jest społeczeństwo naszych przyjaciół. Naród białoruski i mieszkający wśród Białorusinów Polacy, którzy mieszkają na tej ziemi z dziada pradziada, są naszymi przyjaciółmi. Wszyscy razem chcemy dla Białorusi jak najlepiej, chcemy jak najlepiej dla narodu białoruskiego - powiedział prezydent po spotkaniu w BBN.

- Sytuacją bezprecedensową jest fakt, że obecne władze białoruskie aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji. Będziemy podejmowali kolejne kroki na arenie międzynarodowej. Nie zostawimy naszych rodaków samych - mówił Andrzej Duda.

dytt6mg

Zobacz też: Łukaszenka to ciepły człowiek? Znany polityk PiS zaczął się tłumaczyć

Andrzej Duda przekazał, że poprosił sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid o wniesienie na agendę sprawy Polaków zatrzymywanych na Białorusi.

Prezydent zaznaczył, że władze białoruskie nie mają pełnej legitymacji ze strony społeczeństwa, na co wskazuje sytuacja po ostatnich wyborach prezydenckich.

dytt6mg

Białoruś. Iluminacja na Pałacu Prezydenckim. Gest solidarności

- Sytuacja, z którą się spotykamy na Białorusi, jest absolutnie nieakceptowalna. Prezydent jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ - powiedział wcześniej w czwartek rzecznik prezydent Błażej Spychalski.

Rzecznik przekazała też, że na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlona zostanie specjalna iluminacja wspierającą Polaków mieszkających na Białorusi. - W najbliższych dniach dojdzie także do spotkania z przedstawicielami związku Białorusinów w Polsce - zapowiedział Błażej Spychalski.

Białoruś. Andżelika Borys usłyszała nowe zarzuty

W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

dytt6mg

W środę Borys została skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. W czwartek Borys usłyszała nowe zarzuty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dytt6mg

Podziel się opinią

Share
dytt6mg
dytt6mg
Więcej tematów