Trwa ładowanie...
d3ey8oj

Prezydent na spotkaniu z władzami ZHP

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, który jest
honorowym protektorem ZHP, przyjął w środę władze tego związku.
Tematem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele resortów
edukacji i obrony, była m.in. harcerska akcja letnia.

d3ey8oj

Prezydent prosił, by instruktorzy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo i by czas wakacji wykorzystać także na naukę o integracji europejskiej - poinformował po spotkaniu prezydencki minister Dariusz Szymczycha.

W obozowej i nieobozowej akcji letniej ZHP będzie uczestniczyć 200 tysięcy dzieci i młodzieży, jesteśmy największą organizacją zapewniającą letni wypoczynek - powiedział naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego Wiesław Maślanka. Dodał, że przygotowania do akcji letniej napotykają problemy, a w ciągu dwóch lat pieniądze przyznane na tę akcję kuratoriom i ośrodkom wychowawczym zmalały o połowę.

Maślanka zwrócił uwagę, że bogatsze gminy stać na dofinansowanie wypoczynku dzieci, ale tam, gdzie mieszkają najubożsi ludzie, także gminom brakuje pieniędzy.

Chodzi o to, by państwo zrozumiało, że wychowanie to też inwestycja, lepiej wydawać pieniądze na akcję letnią niż na resocjalizację - dodał Szymczycha.

d3ey8oj

Tegoroczna akcja letnia ZHP jest przeznaczona dla 200 tys. harcerek, harcerzy i osób niezrzeszonych. Związek przygotował wypoczynek poza miejscem zamieszkania dla 130 tys. dzieci, dla 70 tys. przewidział zorganizowany wypoczynek w miejscu zamieszkania - nieobozową akcję letnią. ZHP przygotował ją wspólnie z ministerstwami rolnictwa i edukacji oraz Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa, Komendą Główną Policji, Komendą Główną Ochotniczej Straży Pożarnej i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Harcerze organizują też, jak co roku, obozy i zloty skautowe oraz specjalistyczne kursy szkoleniowe, w tym na płetwonurków, ratowników medycznych, ratowników wodnych, spadochroniarzy i sternika jachtowego. Podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce dwa tysiące harcerek i harcerzy będą pełnić pomocniczą, medyczną i porządkową "białą służbę". (iza)

d3ey8oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ey8oj
Więcej tematów