Trwa ładowanie...

Prezydent Litwy: Rosja jest faktycznie w stanie wojny z Europą

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła w Brukseli, że Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą i faktycznie - z Europą. Zdaniem litewskiej prezydent, UE powinna pomóc Ukrainie się bronić, dostarczając jej niezbędny sprzęt wojskowy.
Share
Prezydent Litwy: Rosja jest faktycznie w stanie wojny z Europą
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d4d6mmy

- Rosja jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą. Rosja znajduje się w stanie wojny z krajem, który chce być bliżej Europy, co znaczy, że jest w stanie wojny z Europą - powiedziała Grybauskaite przed rozpoczęciem w Brukseli szczytu UE.

- Oznacza to, że powinniśmy pomóc Ukrainie bronić swojego terytorium i ludności i pomóc jej (...) - w szczególności sprzętem wojskowym - bronić się, ponieważ dzisiaj Ukraina walczy w wojnie w imieniu całej Europy - mówiła Grybauskaite.

Wyraziła opinię, że UE powinna wprowadzić całkowity zakaz dostarczania Rosji broni i technologii obronnych. Jej zdaniem embargo nie powinno dotyczyć jedynie "przyszłych kontraktów wojskowych i obronnych", a powinno być "całkowite" - a więc objąć także bieżące kontrakty.

d4d6mmy

Grybauskaite miała zapewne na myśli planowane przez Francję dostawy okrętów desantowych Mistral. Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył 21 lipca, że pierwszy Mistral zostanie dostarczony tak, jak przewidziano w październiku, a decyzja czy dostarczyć Rosji drugi okręt tego typu będzie uzależniona od postępowania Moskwy wobec kryzysu na Ukrainie. 24 lipca szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oświadczył, że "kontrakty podpisane i opłacone są honorowane".

d4d6mmy

Podziel się opinią

Share
d4d6mmy
d4d6mmy
Więcej tematów