Prezydent Kwaśniewski zaprasza Benedykta XVI
Prezydent Aleksander Kwaśniewski w imieniu
najwyższych władz RP, Episkopatu, duchownych i wiernych Kościoła
Powszechnego, oraz całego Narodu Polskiego, wystosował zaproszenie
do Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI do złożenia wizyty
duszpasterskiej w Polsce - poinformowały służby
prasowe Kancelarii Prezydenta.
20.04.2005 | aktual.: 20.04.2005 19:43
Prezydent wyraził w liście przekonanie, że pielgrzymka nowego papieża do Polski pozwoli pogłębić refleksję nad takimi wartościami, jak wiara, sprawiedliwość, wolność i pokój. Jak napisano - będzie to także okazja do ukazania Papieżowi piękna naszego kraju i przywiązania Polaków do Kościoła Powszechnego.
W obecnych czasach ludzie potrzebują pełnego mądrości i oddania przewodnictwa duchowego, a niezwykły autorytet, jakim cieszył się Papież Jan Paweł II był tego najlepszym dowodem - podkreślił Kwaśniewski.
Wizyta papieżą byłaby, jak rozumiem, hołdem złożonym przez nas wszystkich Janowi Pawłowi II. A jednocześnie wydarzenie symboliczne w innym wymiarze, gdyż głową Kościoła został przedstawiciel naszego sąsiada, narodu niemieckiego, z którym po wielowiekowej trudnej historii dokonaliśmy pojednania, wspólnie budując teraz jednoczącą się Europę. To dobry znak dla Polski - ocenił prezydent.
Jak zaznaczył, papieża Benedykta XVI poznał osobiście i bardzo go ceni. Wspomniał, że spotykając się wielokrotnie, w Polsce i w Watykanie, z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, miał też okazję rozmawiać z kardynałem Josephem Ratzingerem. Przekonałem się wówczas, że obecny papież jest człowiekiem niezwykle bezpośrednim, otwartym i serdecznym, a zarazem o głębokiej wiedzy - zaznaczył.
Według Kwaśniewskiego, te cechy jego osobowości wyraźnie uwidoczniły się podczas uroczystości pogrzebowych naszego wielkiego rodaka, Jana Pawła II. Jak zaznaczył, homilia, którą wówczas wygłosił kardynał Ratzinger, poruszała głębią myśli, prostotą sformułowań i wielkim szacunkiem dla zmarłego.
Prezydent dodał, że wybór Benedykta XVI postrzega jako wolę kontynuacji i pomnażania dzieła wielkich papieży ostatnich dziesięcioleci. Ich troskę o pokój na świecie, sprawiedliwość i pojednanie między ludźmi, a także o jedność Europy - podkreślił.
Miłość i dobro, które jako pasterz Kościoła powszechnego będzie na pewno niósł światu tak jak jego poprzednik, to w naszych czasach, targanych terroryzmem i wieloma konfliktami, wartości szczególnie pożądane - zaznaczył prezydent.
Kwaśniewski jest też zadowolony, że nowy papież ma wiele związków z Polską. Mam nadzieję, że będą one nadal utrzymywane i wzmacniane - powiedział.