Trwa ładowanie...

Prezydent Komorowski rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem

Prezydent Bronisław Komorowski w telefonicznej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem zaapelował o natychmiastowe wstrzymanie użycia siły i powrót do negocjacji z opozycją.

Share
Prezydent Komorowski rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3fjdq8

- Prezydent Komorowski zaapelował do prezydenta Ukrainy o natychmiastowe wstrzymanie użycia siły i powrót do negocjacji z opozycją w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, bez formułowania jakichkolwiek warunków wstępnych - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

d3fjdq8

Jak dodał, "w trakcie rozmowy prezydent Janukowycz zarysował scenariusz politycznego rozwiązania kryzysu".

Bronisław Komorowski już we wtorek próbował wieczorem skontaktować się telefonicznie z Janukowyczem, ale nie udało się to. Komorowski mówił, że chciał "przede wszystkim przestrzec przed działaniami, które prowadziłyby do dalszej eskalacji konfliktu". - Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy i użycie siły - podkreślił.

Od wtorku sytuacja w Kijowie uległa eskalacji. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Według ukraińskiego resortu zdrowia w starciach w Kijowie zginęło już 26 osób; 16 zabitych to manifestanci. Liczbę rannych szacuje się od kilkuset do 1000.

Unia Europejska zasygnalizowała możliwość sankcji wobec władz Ukrainy. Także USA rozważą nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za użycie siły; trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską - powiadomił zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

d3fjdq8

Podziel się opinią

Share
d3fjdq8
d3fjdq8
Więcej tematów