Trwa ładowanie...

Prezydent Iranu wita porozumienie z Lozanny

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powitał osiągnięte w Lozannie ramowe porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego jako "historyczne" i podkreślił, że Teheran dotrzyma tego, co obiecał, jeśli obietnic będzie też dotrzymywać druga strona. Zapewnił, że Iran "nie stara się oszukać" społeczności międzynarodowej.

Prezydent Iranu wita porozumienie z LozannyŹródło: PAP/EPA, fot: Abedin Taherkenareh
d19odeh
d19odeh

W wystąpieniu telewizyjnym Rowhani zaakcentował, mówiąc o porozumieniu, że Iran może współpracować ze światem i nie musi wybierać między walczeniem z nim a kapitulacją. Dodał, że mocarstwa światowe zaakceptowały to, iż Iran może wzbogacać uran na swoim terytorium; wcześniej twierdziły, że stwarza to zagrożenie dla regionu.

Przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarli ramowe porozumienie zawierające kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego; ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca.

Zobacz również wideo. Obama: historyczne porozumienie z Iranem.

Ramowe porozumienie zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat. Irańskie zdolności wzbogacania uranu zostaną ograniczone o ponad dwie trzecie.

d19odeh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19odeh
Więcej tematów