PolskaPrezydent i premier uczcili pamięć ofiar katastrofy

Prezydent i premier uczcili pamięć ofiar katastrofy

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 8.41 rozpoczęła się oficjalna część obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie sejmu i senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz premier Donald Tusk złożyli wieniec i zapalili znicze pod tablicą, która znajduje się w kruchcie Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP. W uroczystości uczestniczyła również małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Prezydent i premier uczcili pamięć ofiar katastrofy
Źródło zdjęć: © PAP

10.04.2011 | aktual.: 10.04.2011 10:35

Dokładnie rok temu 10 kwietnia o godz. 8.41 rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania tam polskich oficerów przez radzieckie NKWD.

W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska w Smoleńsku, zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką zginęli ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.

Wieniec i znicze przed tablicą w Katedrze Polowej

Tablicę w Katedrze Polowej upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, której poprzedni sekretarz Andrzej Przewoźnik, również zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. Umieszczono ją w Kaplicy Katyńskiej, na prawo od wejścia, naprzeciwko ołtarza.

Została zaprojektowana w taki sposób, że tworzy harmonijną całość z umieszczonymi na ścianach Kaplicy Katyńskiej płytami wypełnionymi tysiącami nazwisk polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Jest wykonana z podobnego materiału, utrzymana w podobnej kolorystyce i ma taką samą wysokość.

Na stalowej, gładkiej powierzchni tablicy znajdują się, jedno pod drugim, nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem, ich daty urodzenia oraz stanowiska, jakie zajmowali. Pośrodku - za szybą w urnie - umieszczono ziemię z miejsca katastrofy. Po lewej stronie urny znajduje się napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010", po prawej: "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej". Nad samej górze, nad tablicą, widnieje duży napis: "SMOLEŃSK".

Nazwiska na tablicy zostały umieszczone w kolejności alfabetycznej w taki sposób, że nazwiska pary prezydenckiej znalazły się tuż nad urną z ziemia smoleńską.

Tablicę wykonał rzeźbiarz Marek Moderau, który jest również autorem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Odsłonił ją 15 sierpnia 2010 r. w dniu Święta Wojska Polskiego prezydent Bronisław Komorowski.

Kwiaty przed tablicami w sejmie

Po uroczystości w Katedrze Polowej, przedstawiciele najwyższych władz państwowych udali się do sejmu, gdzie złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Następnie, na godz. 10.30. zaplanowano rozpoczęcie uroczystości na Cmentarzy Wojskowym na Powązkach.

Prezydent Bronisław Komorowski, marszałek sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek senatu Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, w towarzystwie parlamentarzystów, złożyli kwiaty najpierw przed tablicą poświęconą 18 posłom i senatorom, później przed drugą - upamiętniającą marszałka sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

10 kwietnia ubiegłego roku zginęli pod Smoleńskiem wicemarszałkowie sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek, posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda, Edward Wojtas i senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

Tablice w sejmie poświęcone parlamentarzystom - ofiarom katastrofy zostały odsłonięte w październiku ubiegłego roku. Tablica poświęcona wszystkim parlamentarzystom - widnieją na niej nazwiska 15 posłów i 3 senatorów - znajduje się w hallu głównym sejmu w pobliżu tablicy z nazwiskami posłów i senatorów poległych w czasie II wojny światowej.

Tablica wykonana z białego marmuru, litery są odlewane i patynowane. Znajduje się na niej napis: "Pamięci posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku". Centralnym punktem tablicy jest godło - fragment materiału z wizerunkiem orła, pochodzący z saloniku w samolocie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Godło znajduje się w specjalnej próżniowej kasecie, która umieszczona jest w kamiennej tablicy.

Tablica upamiętniająca Macieja Płażyńskiego znajduje się przy marszałkowskim wejściu do sali posiedzeń sejmu. Na tablicy widnieje napis: "Pamięci Macieja Płażyńskiego, marszałka Sejmu w latach 1997-2001, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (23)