Trwa ładowanie...

Prezydent Finlandii stanowczo do Putina. "Ty to spowodowałeś. Spójrz w lustro"

Helsinki są o krok od podjęcia historycznej decyzji o wstąpieniu do NATO. Wczoraj stolicę Finlandii odwiedził brytyjski premier Boris Johnson, który spotkał się z prezydentem Saulim Niinistö. Fiński przywódca stwierdził, że zbliżające się wielkimi krokami przystąpienie do Sojuszu będzie "zasługą" Władimira Putina.

Share
W czwartek Finlandia ma oficjalnie poinformować o swoim stanowisku w sprawie NATO W czwartek Finlandia ma oficjalnie poinformować o swoim stanowisku w sprawie NATO Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/MAURI RATILAINEN
djx6a7e

Politycy podpisali wczoraj w Helsinkach dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa. Następnie odbyła się konferencja prasowa, na której prezydent Niinistö dosadnie wypowiedział się na temat prawdopodobnego końca fińskiej neutralności, przypisując "zasługi" Putinowi.

- Ty to spowodowałeś. Spójrz w lustro - powiedział fiński polityk, odpowiadając na pytanie, czy przystąpienie Finlandii do NATO byłoby prowokacją z punktu widzenia Władimira Putina.

- Musicie pamiętać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy dyskutujemy o NATO, ani pierwszy raz, kiedy dyskutujemy o NATO w odniesieniu do Rosji. Wyrazili się bardzo jasno, że jeśli Finlandia przystąpi do NATO, wezmą odwet - przypomniał Niinistö.

djx6a7e

- Do tej pory nawet Rosja mówiła, że jeśli Finlandia i Szwecja nie będą militarnie zjednoczone, zapewni to stabilność na Morzu Bałtyckim. Jednak pod koniec ubiegłego roku oświadczyli, że Helsinki i Sztokholm nie mogą wstąpić do NATO. Finlandia i Szwecja były neutralne z własnej woli, ale stwierdzenie, że jej nie mają, to ogromna zmiana. Skoro padło już pytanie, jak Rosja to widzi, jeśli Finlandia wstąpi do NATO, odpowiadam, że ty to spowodowałeś (przyp. red. Putina). Spójrz w lustro - stwierdził fiński prezydent.

Gwarancje z Wielkiej Brytanii

Podpisana wcześniej obustronna deklaracja Finlandii i Wielkiej Brytanii nie jest dokumentem wiążącym w świetle prawa międzynarodowego. Johnson zapewnił jednak, że dokument oznacza, iż państwa będą sobie nawzajem pomagać, jeśli któraś ze stron o to poprosi.

Deklaracja ma zatem na celu zapewnienie gwarancji Helsinkom podczas trwania procesu akcesyjnego do NATO. Tego samego dnia Wielka Brytania podpisała podobny dokument ze Szwecją.

djx6a7e

W czwartek Finlandia ma oficjalnie zakomunikować swoje stanowisko w kwestii przystąpienia do Sojuszu.

Zobacz też: Kolos na glinianych nogach? Ekspert o wielkim problemie Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djx6a7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

djx6a7e
djx6a7e
Więcej tematów