Trwa ładowanie...

Prezydent Estonii: w 2014 r. Europa została poddana próbie

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves powiedział w przemówieniu telewizyjnym z okazji Nowego Roku, że miniony rok przyniósł próbę dla bezpieczeństwa całej Europy. System, który przetrwał zimną wojnę załamał się po wybuchu kryzysu na Ukrainie - dodał.

Share
Prezydent Estonii: w 2014 r. Europa została poddana próbieŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1vyk7g

- Europa została w 2014 r. poddana próbie. System bezpieczeństwa, który przetrwał nawet zimną wojnę, został rozbity, bowiem kraj sąsiedni zaatakował jednego ze swoich sąsiadów. Europa sprostała tej próbie i zademonstrowała jedność wobec dokonującego aneksji - powiedział Ilves.

Podkreślił, że miniony rok przyniósł próbę także dla Estonii. - Obecnie nasze bezpieczeństwo jest mocniejsze niż kiedykolwiek dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi. Mamy powody, aby żywić przekonanie, że Estonia jest chroniona - dodał.

Obserwatorzy podkreślają że Estonia, była republika sowiecka należąca obecnie do NATO i UE, której prawie 25 proc. mieszkańców stanowi ludność rosyjskojęzyczna, czuje się szczególnie zagrożona śledząc agresywne działania Rosji wobec Ukrainy.

Czytaj również Raport Specjalny WP - Konflikt na Ukrainie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1vyk7g

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vyk7g
d1vyk7g
Więcej tematów