Trwa ładowanie...
dvsosjf

Prezydent Egiptu przyznaje: za katastrofą rosyjskiego samolotu stoją terroryści

• Prezydent Egiptu potwierdził teorię Rosjan o bombie w rosyjskim samolocie
• Pasażerska maszyna rozbiła się w 2015 r. na Synaju. Zginęły 224 osoby
• Zdaniem prezydenta terroryści chcieli zadać cios turystyce Egiptu
• Do tej pory egipskie władze nie potwierdzały tezy o zamachu bombowym
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce katastrofy
Miejsce katastrofy (AFP, Fot: KHALED DESOUKI)
dvsosjf

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi oświadczył w środę, że za katastrofą rosyjskiego samolotu, który rozbił się w ubiegłym roku na Synaju, stoją terroryści, którzy pragnęli zaszkodzić turystyce Egiptu i relacjom Kairu z Moskwą i z innymi krajami.

To pierwsze oficjalne oświadczenie, w którym władze Egiptu przyznają, że katastrofa rosyjskiego samolotu pasażerskiego na Synaju 31 w październiku 2015 roku była rezultatem aktu terroru - pisze Reuters.

Po katastrofie, w której zginęły 224 osoby, Moskwa wstrzymała wszystkie loty pasażerskie do Egiptu; kraj ten był dotąd popularnym miejscem wypoczynku rosyjskich turystów.

dvsosjf

Prezydent Egiptu zaapelował w wypowiedzi transmitowanej w środę w telewizji o połączenie wysiłków w walce z terroryzmem.

- Ci, którzy strącili samolot, chcieli zadać cios nie tylko turystyce, lecz i stosunkom z Rosją, Włochami i innymi państwami - powiedział prezydent Egiptu na prezentacji dotyczącej rozwoju Egiptu do roku 2030.

Dotychczas władze Egiptu twierdziły, że są rozpatrywane wszelkie wersje katastrofy rosyjskiego samolotu i że chcą poczekać na ostateczny raport komisji badającej przyczyny katastrofy. W połowie grudnia egipskie władze opracowały wstępny raport na ten temat; w dokumencie podkreślono, że na razie nie ma dowodów na potwierdzenie tezy Rosjan o zamachu bombowym.

Airbus A321 rosyjskich linii czarterowych Metrojet, który rozbił się na półwyspie Synaj, leciał z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi. Była to największa katastrofa samolotowa w historii rosyjskiego lotnictwa.

Oficjalne potwierdzenie przez Egipt, że przyczyną tej katastrofy był zamach bombowy, potencjalnie wystawia Egipt na ryzyko roszczeń odszkodowawczych rodzin ofiar.

dvsosjf

Podziel się opinią

Share
dvsosjf
dvsosjf
Więcej tematów