Trwa ładowanie...
d2yxk1b
d2yxk1b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Egiptu gotów pomóc w walce z Państwem Islamskim

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi powiedział w wywiadzie dla agencji Associated Press, że jest gotów udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim, działającym w Iraku i Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2yxk1b

Jednocześnie wezwał do opracowania "całościowej strategii" uwzględniającej przyczyny ekstremizmu w regionie. Wskazał w tym kontekście na zajęcie się problemem ubóstwa i poprawą edukacji.

Agencja AP pisze, że w tym pierwszym wywiadzie dla któregoś z zagranicznych mediów od czasu objęcia w czerwcu urzędu prezydenta Sisi starał się przedstawić Egipt jako forpocztę walki z ekstremizmem i wymienił to jako powód, dla którego obalił w 2013 roku prezydenta Mohammeda Mursiego, który wywodził się z Bractwa Muzułmańskiego.

Podkreślił m.in., że Egipcjanie zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest "polityczny islam" i powiedział, że gdyby wtedy nie zadziałał, jego kraj stanąłby w obliczu "wojny domowej" i rozlewu krwi, do jakiego dochodzi dziś w Iraku i Syrii.

Associated Press odnotowuje, że Sisi nie sprecyzował, jakiego konkretnie wsparcia Egipt mógłby udzielić koalicji pod wodzą USA zwalczającej Państwo Islamskie, które ogłosiło kalifat na opanowanych przez siebie obszarach Iraku i Syrii. Zapytany, czy Egipt udostępniłby swą przestrzeń powietrzną do nalotów na cele dżihadystów i udzielił tym nalotom wsparcia logistycznego, prezydent zapewnił o pewnej gotowości przyjścia z pomocą. - Zrobimy wszystko, co potrzebne - powiedział. Dał jednak do zrozumienia, że wyklucza wysłanie wojsk egipskich do walki z Państwem Islamskim.

d2yxk1b

Podziel się opinią

Share

d2yxk1b

d2yxk1b
Więcej tematów