Trwa ładowanie...
francja
31-03-2006 20:15

Prezydent Chirac podpisze ustawę o pierwszej pracy

Prezydent Francji Jacques Chirac
oznajmił wieczorem, że postanowił podpisać kontrowersyjną
ustawę o pierwszej umowie o pracę (CPE) dla młodych ludzi, do 26.
roku życia, ale obiecał, że jej najbardziej krytykowane punkty
zostaną zmodyfikowane.

Prezydent Chirac podpisze ustawę o pierwszej pracyŹródło: PAP/EPA
d13s5wo
d13s5wo

W oczekiwanym przez całą Francję przemówieniu radiowo-telewizyjnym prezydent Chirac oświadczył, że chce położyć kres kryzysowi, którego wyrazem są trwające od tygodni demonstracje i strajki przeciwko projektowi ustawy.

Prezydent obiecał, że okres dwóch lat, w którym młodzi ludzie w czasie swego pierwszego zatrudnienia będą mogli być bez przeszkód zwalniani przez pracodawców, zostanie skrócony do jednego roku. Oryginalny projekt ustawy przewidywał dwuletni okres, w którym pracownik mógł być zwolniony bez podania przyczyn.

W przypadku zerwania umowy - powiedział Chirac - zapewni się młodemu pracownikowi "prawo do poznania przyczyn, co zostanie zapisane w nowej ustawie". Obie modyfikacje - zapewnił prezydent Francji - zostaną "przygotowane niezwłocznie".

Podkreślając, że Rada Konstytucyjna uznała projekt CPE za zgodny z konstytucją, a on sam uważa go za "zgodny z interesem narodowym", Chirac zapewnił, że zapowiadając poprawki kierował się obawami, które wywołała ustawa. Rozumiem zaniepokojenie wyrażane przez młodzież i jej rodziców - powiedział prezydent.

d13s5wo

Chirac zaapelował też do "poczucia odpowiedzialności" związków zawodowych i organizacji studenckich oraz uczniowskich i wezwał je, aby przystąpiły do rozmów z rządem, by "wziąć udział w wypracowaniu nowych regulacji".

Organizatorzy protestów podtrzymywali nacisk na rząd do ostatniej chwili i jeszcze na pół godziny przed przemówieniem Chiraca wzywali do demonstracji na "głównych placach wielkich miast Francji".

d13s5wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13s5wo
Więcej tematów