Trwa ładowanie...
d32xofs
d32xofs
x-news/TVN 24

Prezydent Bronisław Komorowski na Starych Powązkach zachęca do ofiarności

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził warszawskie Stare Powązki przy okazji 40. kwesty na rzecz odnowienia zabytków tego cmentarza. Dziękował zbierającym datki i tym, którzy je dają, bo - jak mówił - biorą udział w pięknej akcji. Zachęcał do ofiarności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d32xofs

Prezydent objął patronatem jubileusz 40-lecia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, który organizuje kwestę.

- To już 40. raz są zbierane pieniądze na odremontowanie wielu ważnych grobów - ważnych dla konkretnych rodzin, ale także dla tej największej rodziny, jaką jest naród - powiedział prezydent w rozmowie z dziennikarzami.

d32xofs

- Dziękuję wszystkim, którzy chcą zbierać pieniądze, ale szczególnie serdecznie dziękuję tym, którzy chcą wrzucić choć parę złotych, aby przyłożyć rękę w ten sposób do naprawdę pięknego, mądrego dzieła, które jest cząstką naszej pamięci, nie tylko indywidualnej, ale i pamięci zbiorowej - dodał Komorowski.

Jak mówił, z wdzięcznością wspomina Jerzego Waldorffa - pomysłodawcę kwesty i wszystkich, którzy zainicjowali trwającą od 40 lat akcję ratowania Starych Powązek.

- Serdecznie wszystkich zachęcam do ofiarności, do uczestniczenia w pięknej akcji. Te parę złotych wrzucone do puszki to jest sygnał o uczestnictwie we wspólnocie, to jest dobry przykład także dla innych. Wiem, że podobne, wzorowane na akcji warszawskich Powązek akcje są organizowane w wielu miastach polskich, gdzie są cmentarze zabytkowe - dodał prezydent.

Gronkiewicz-Waltz: Powązki są niezwykle ważnym zabytkiem

d32xofs

Biorąca udział w kweście prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że uczestniczy w niej już od wielu lat. - Powązki są niezwykle ważnym zabytkiem, najstarszą nekropolią warszawską. Znajdują się tu pomniki będące nie tylko arcydziełami, ale też świadkami historii naszego miasta. I spacerując po tych alejkach można tę historię poznać - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

W tym roku na cmentarzu kwestuje 250 przedstawicieli świata kultury, życia społecznego i politycznego.

Dzięki działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami w ciągu 40 lat udało się poddać renowacji ponad 1,3 tys. zabytkowych kaplic, grobowców i rzeźb.

Stare Powązki to miejsce pochówku wielu wybitnych postaci, zasłużonych dla kultury i narodu, uczestników powstań i wojen. Spoczywają tu m.in. lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor "Mitologii" Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff i tenor Jan Kiepura. Symboliczne groby mają tu również prezydenci Ignacy Mościcki i Stefan Starzyński oraz przywódcy Państwa Polskiego Podziemnego.

d32xofs

Podziel się opinią

Share
d32xofs
d32xofs