Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Kamińskiego na szefa MSWiA

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę w Pałacu Prezydenckim nowego ministra w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Dotychczasowy koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński został ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Decyzją premiera od wtorku pełni obowiązki w resorcie.

Share
Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Kamińskiego na szefa MSWiAŹródło: East News, fot: Bartłomiej Zborowski
dh7a2ks

Konieczność zmiany w rządzie wynikała z tego, że dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek została wybrana w piątek nowym marszałkiem Sejmu po dymisji Marka Kuchińskiego. Polityk PiS złożył rezygnację po wybuchu afery związanej z lotami rządowymi maszynami. Mariusz Kamiński nadal będzie koordynowął pracę służb specjalnych.

Na początku przemówienia prezydent Andrzej Duda zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek.

- To kolejna zmiana na naszej scenie politycznej. Dziękuję pani marszałek za doskonałe pełnienie tej trudnej i odpowiedzialnej misji, jaką jest kierowanie MSWiA. Dziękuję, że zgodziła się pani przyjąć nowe wyzwanie, jaką jest druga funkcja w państwie - powiedział Andrzej Duda po zaprzysiężeniu Mariusza Kamińskiego.

dh7a2ks

- Powiedziałem przed chwilą do pana ministra [Mariusza Kamińskiego - red.], że bardzo się cieszę z tego wskazania, bo mam przekonanie, że to właściwa osoba na właściwym miejscu. Ma ogromne doświadczenie w kreowaniu ważnych instytucji państwa - to on stworzył CBA i kierował nim. Nie mam wątpliwości, że świetnie pan sobie poradzi. Niedługo będziemy gościli szefów państw i prezydenta USA, więc pana misja jest niezwykle odpowiedzialna i przed panem ważne zadanie. Cieszę się, że właśnie panu ministrowi powierzono tę funkcję. Życzę pani marszałek i panu ministrowi powodzenia - zakończył prezydent.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i wyzwanie. Resort nie wymaga żadnych radykalnych zmian. Jestem już po rozmowach ze wszystkimi szefami służb. Bardzo dobrze oceniam pracę podległych służb. Będziemy do końca kadencji prowadzili sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli w sposób odpowiedzialny, profesjonalny i rzetelny - podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Nominacja Mariusza Kamińskiego wzbudziła wiele kontrowersji. Wiceprezes PiS i były szef CBA został w marcu 2015 r. skazany nieprawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Warszawie za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas tzw. afery gruntowej. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik usłyszeli wyrok trzech lat więzienia. Odwołali się od niego. Zanim sąd orzekł w tej sprawie, ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda. Sąd postępowanie apelacyjne umorzył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh7a2ks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh7a2ks
Więcej tematów