PolskaTrybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór w sprawie Mariusza Kamińskiego. Kasacja po ułaskawieniu niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór w sprawie Mariusza Kamińskiego. Kasacja po ułaskawieniu niezgodna z konstytucją

Przepis, który pozwala wnieść kasację na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski przez prezydenta, jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Tym samym rozstrzygnął ostatecznie spór o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego.

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór w sprawie Mariusza Kamińskiego. Kasacja po ułaskawieniu niezgodna z konstytucją
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Violetta Baran

Trybunał Konstytucyjny, na wniosek ministra Zbigniewa Ziobry, rozpatrzył w środę zgodność z konstytucją trzech artykułów przepisu Kodeksu postępowania karnego. Stanowią one, że "kasację na niekorzyść można wnieść jedynie w razie uniewinnienia oskarżonego albo umorzenia postępowania" w zakresie, "w jakim przepis ten dopuszcza możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski przez prezydenta". Zdaniem TK te normy są niezgodne z konstytucją.

O co chodzi? W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy w Warszawie skazał byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego - w tym obecnego koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego - za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas organizowania w 2007 roku operacji specjalnej mającej dowodzić, że za łapówki załatwiano w Ministerstwie Rolnictwa odrolnienie ziemi. Skazani - Kamiński i Maciej Wąsik - usłyszeli wyrok trzech lat więzienia.

Odwołali się oni od tego wyroku. Ale zanim sąd wydał w tej sprawie prawomocny wyrok ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda. Sąd postępowanie apelacyjne umorzył.

Od tego umorzenia do Sądu Najwyższego wpłynęły kasacje złożone przez oskarżycieli posiłkowych, czyli rodzinę Leppera. Sędziowie SN rozpatrujący kasację ws. Kamińskiego zwrócili się z pytaniem prawnym do siedmioosobowego składu SN, dotyczącym prawa łaski prezydenta wobec osób, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem.

Pod koniec maja 2017 r. SN uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. To orzeczenie otwierało droge do rozpatrzenia złożonych kasacji. Zablokował je jednak, składając skargę w tej sprawie do TK, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W swoim wniosku zaznaczył, że dopuszczalność kasacji, na podstawie przepisów Kpk w sytuacji umorzenia postępowania z powodu aktu łaski prezydenta, prowadziłaby do niedopuszczalnej konstytucyjnie kontroli kompetencji głowy państwa, wyłącznie na podstawie aktu niższego rzędu.

W połowie lipca ubiegłego roku TK rozstrzygnął już późniejszy wniosek Ziobry, dotyczący nieuwzględnienia w Kpk aktu łaski jako powodu niedopuszczalności dalszego prowadzenia sprawy karnej. Przyznał wówczas rację skarżacemu, że jest to niekonstytucyjne. Zdanie odrębne do wyroku zgłosił sędzia Leon Kieres.

W środę Trybunał Konstytucyjny również przyznał rację skarżącemu. Tym samym zamknął drogę do kasacji umorzenia postępowania w sprawie Kamińskiego i Wąsika.

Orzeczenie wydane zostało w składzie: Michał Warciński, Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski, Julia Przyłębska, Wojciech Sych i zapadło jednogłośnie.

Źródło: rp.pl, prawo.pl

mariusz kamińskiprawo łaskiprezydent

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1035)