Trwa ładowanie...
03-11-2015 13:23

Prezydent Andrzej Duda: Polska chce stałych baz NATO

Obecność NATO w Europie Środkowo-Wschodniej powinna być zwiększana, to kwestia zrównoważonego rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział we wtorek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. Polski prezydent spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem przed zaplanowanym na środę szczytem przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Share
Prezydent Andrzej Duda: Polska chce stałych baz NATOŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d14lw3o

Po rozmowach z prezydentem Klausem Iohannisem Andrzej Duda powiedział, że NATO powinno w naturalny sposób zwiększać swoją obecność na wschodzie Europy. Jak mówił, chodzi zarówno o całkowite wprowadzenie w życie postanowień z ubiegłorocznego szczytu NATO w Walii oraz o rozszerzenie tych decyzji.

- Chciałbym, i tutaj z panem prezydentem się zgadzamy, aby te postanowienia zostały jeszcze pogłębione poprzez lokalizację na terenie Polski krytycznej infrastruktury Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli uzbrojenia, oczywiście pogłębienia obecności rotacyjnej jednostek wojskowych, ale także w perspektywie stałych baz NATO na terenie Polski i mamy nadzieję na terenie Europy Środkowo-Wschodniej - mówił Andrzej Duda w Bukareszcie. Podkreślił też, że Rumunia jest strategicznym partnerem Polski w regionie.

Na temat rozszerzenia obecności NATO mają w środę w Bukareszcie rozmawiać przywódcy ośmiu krajów regionu. Polski prezydent ma nadzieję, że wszystkie kraje środkowej i wschodniej części Europy będą mówić w tej sprawie jednym głosem.

d14lw3o

"Wzmocnić wschodnią flankę"

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis stwierdził, że zależy mu na wzmocnieniu partnerstwa strategicznego z Polską. Podkreślił, że oba kraje mogą odegrać ważną rolę we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Zaznaczył, że spotkanie w Bukareszcie szefów państw wschodniej flanki NATO ma pokazać, że są one zdecydowane, by odgrywać ważną rolę w ramach struktur Sojuszu. - Chcemy podkreślić znaczenie flanki wschodniej w sytuacji geopolitycznej, która stale się zmienia - podkreślił Iohannis.

Według prezydenta Rumunii w ostatnich miesiącach uwaga opinii publicznej przeniosła się ze wschodniej flanki NATO na sytuację w Syrii, falę uchodźców i migracji z Afryki. - Uważamy, że flanka wschodnia jest dziś być może ważniejsza niż kiedykolwiek - zaznaczył.

Plany NATO

Po aneksji Krymu i działaniach Rosji na Ukrainie NATO zwiększyło liczebność sił szybkiego reagowania do 40 tysięcy osób oraz utworzyło szpicę, czyli oddział super-szybkich sił. W ośmiu krajach na wschodzie Europy mają też powstać centra logistyczne. Z kolei Amerykanie zapowiedzieli rozmieszczenie ciężkiego sprzętu w krajach Europy Środkowej, w tym także w Polsce.

Zarówno Polska jak i Litwa, Łotwa i Estonia od kilku miesięcy domagają się utworzenia na swoim terenie stałych baz NATO. Według dyplomatów w Brukseli, rozmowy w tej sprawie trwają.

d14lw3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14lw3o
d14lw3o
Więcej tematów