Prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej "zdjęty z porządku obrad"
Stosunkiem głosów 23 do 14 - przy braku głosów wstrzymujących się -członkowie Komisji Finansów Publicznych zdecydowali o nieprocedowaniu prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej. Decyzja ta zamyka dalsze postępowanie w sprawie dokumentu.
Na środowym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych członkowie organu przegłosowali wniosek o dalszym niezajmowaniu się prezydenckim projektem ustawy okołobudżetowej.
Decyzja ta zamyka dalsze postępowanie w sprawie dokumentu. W porządku obrad pozostał zatem tylko rządowy projekt ustawy.
Weto prezydenta
Andrzej Duda zapowiedział weto w sprawie ustawy okołobudżetowej tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Prezydent argumentował swoją decyzję tym, że projekt zawierał ona 3 mld złotych na media publiczne.
Decyzję prezydenta natychmiast skomentował premier Donald Tusk. Szef rządu wytknął w serwisie X Dudzie, że jego decyzja "zabiera pieniądze nauczycielom". "Wstyd" - stwierdził wtedy Tusk, który już wcześniej zapowiedział, że wspomniane przez głowę państwa miliardy nie trafią do mediów a na onkologię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent atakuje rząd ws. TVP. Jest mocna riposta
"Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić" - napisał 23 grudnia na portalu X Andrzej Duda.
Decyzja Dudy - już po świętach - doprowadziła do postawienia mediów publicznych w stan likwidacji. "W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A." - przekazał w oświadczeniu z 27 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.