Trwa ładowanie...

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski atakuje protestujących

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski w ostrych słowach krytykuje protestujących przeciwko reformie sadownictwa i namawiających Andrzeja Dudę do weta. - Przeciwnicy ustaw reformujących sądownictwo organizują seanse pogardy przeciwko prezydentowi – mówi Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski atakuje protestującychŹródło: Forum, fot: Mateusz Wlodarczyk
d4iksro
d4iksro

Od tygodnia w całej Polsce trwają protesty przeciwko ustawom reformującym system sądownictwa. Manifestanci próbują nakłonić prezydenta do zawetowania przyjętych przez parlament przepisów. - Jest to bardzo osobliwa forma dialogu i zachęta do merytorycznej dyskusji oraz do podejmowania merytorycznych ocen ustaw. Niektóre osoby jednocześnie apelują do prezydenta i lżą najwyższe organy państwa. Uważają, że te organy powinni postąpić według ich uznania – mówi minister Szczerski.

Tak Polacy apelują do prezydenta o weto:

Szef gabinetu prezydenta dodaje, że "merytorycznej dyskusji brakuje ze strony przeciwników ustaw wprowadzających reformę sądownictwa". - Merytoryczne stanowisko jest w tej debacie po stronie prezydenta, nie merytoryczne, napastliwe i obraźliwe zachowanie po stronie osób domagających się weta – mówi polityk.

Szczerski uważa, że protestujący to nie są przypadkowe osoby. - To również mobilizacja środowisk, które mają inną wizję Polski niż PiS i są beneficjentami sytuacji, jaka miała miejsce przed objęciem władzy przez PiS. Najbardziej zasmucające jest to, że osoby, które mówią o merytorycznej dyskusji, nic nie robią, żeby do niej doszło. Przeciwnicy ustaw reformujących sądownictwo organizują seanse pogardy przeciwko prezydentowi – mówi minister w Kancelarii Prezydenta.

d4iksro

Szczerski podkreśla, że "istnienie wady legislacyjnej w ustawie o Sądzie Najwyższym jest jasne". - Pan prezydent zdecyduje, jaką wybrać ścieżkę do jej usunięcia. Wada, o której rozmawiamy, nie zmienia treści ustawy, ale powinna zostać wyeliminowana. Marszałek Karczewski zaproponował, żeby Senat naprawił tę wadę. Na pewno pan prezydent będzie na ten temat rozmawiał – podkreśla polityk.

Portal wpolityce.pl twierdzi, że Andrzej Duda skłania się do zawetowania ustawy o Sądzie Najwyższym i podpisaniu pozostałych ustaw dotyczących systemu sądownictwa. Zainm to jednak zrobi, w poniedziałek prezydent ma się spotkać z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Jak poinformowała PAP, dojdzie także do rozmowy z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Prośbę o spotkania wystosowali do Andrzeja Dudy szefowie tych instytucji.

Prezes Gersdorf napisała list do prezydenta, w którym zaapelowała "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce". "Proszę o poszanowanie urzędu, jaki jeszcze pełnię. Te dramatyczne słowa kieruję do Pana w niemniej dramatycznej chwili dla historii Polski" – napisała.

d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj