Trwa ładowanie...

Prezesi agencji rolnych zarabiają więcej niż prezydent Polski. Tak Jurgiel dbał o swoich

26,4 tysięcy złotych – tyle wynosiło wynagrodzenie prezesa Agencji Restrukturyzacji Modernizacji i Rolnictwa na koniec 2017 roku. W porównaniu do 2015 wzrosło o blisko 7 tysięcy złotych.To więcej niż zarobki prezydenta, premiera czy posła.

Share
Prezesi agencji rolnych zarabiają więcej niż prezydent Polski. Tak Jurgiel dbał o swoich
Źródło: East News, Fot: Andrzej Iwanczuk
d1q3wku

Jakiś czas temu, sejmowa większość zdecydowała o obniżce uposażeń parlamentarzystów o 20 procent. Decyzję podjął osobiście prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przyczyną była afera z nagrodami, którą odkrył poseł Platformy Krzysztof Brejza. Obniżka wynagrodzeń poselskich nie przypadła do gustu w samym PiS. Niektórzy politycy tej partii mówili wprost, że decyzję podjęto z pobudek populistycznych.

Obniżka pensji nie dotknęła w żaden sposób kierownictwa agencji i instytucji państwowych, podlegających pod poszczególne ministerstwa. Prezesi, wiceprezesi i dyrektorzy mogą spać spokojnie. Nie dość, że dostają wysokie wynagrodzenia, to na ich konta trafiają sowite nagrody. I nie muszą ich zwracać, tak jak to miało miejsce w przypadku ministrów i wiceministrów w rządzie.

Zobacz także: Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK

Wirtualnej Polsce udało się dotrzeć do dokumentów dotyczących wynagrodzeń w agencjach, instytutach i zakładach podległych resortowi rolnictwa. Na jego czele, w analizowanym okresie stał minister Krzysztof Jurgiel. Od niedawna w fotelu szefa resortu zastąpił go Jan Krzysztof Ardanowski.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

Okazuje się, że wynagrodzenie kadry kierowniczej w ciągu dwóch lat (grudzień 2015 – grudzień 2017) rosło w szybkim tempie. Zarobki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzrosły z 19,8 tys. zł do 26, 4 tys. zł. Wynagrodzenie prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 11,4 do 15,3 tys. zł. Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zarabia 25 tys. zł. Z kolei zarobki szefa Agencji Rynku Rolnego w 2016 r. wynosiły 25,6 tys. zł, a Agencji Nieruchomości Rolnych 21,4 tys. zł. Dla porównania – pensja prezydenta Polski to ok. 20 tys. zł, pensja premiera 16 tys. zł, a wynagrodzenie posła obecnie to 10 021 zł

Stojąc na czele resortu, Jurgiel przyznawał też wysokie nagrody. W 2017 roku, wiceprezes KRUS otrzymał 36,6 tys. zł a dyrektor Krajowej Hodowli Nagród 37 tys. zł. W 21 spółkach, nad którymi sprawował nadzór Krzysztof Jurgiel kwota nagród w 2017 roku wyniosła 27,6 mln zł przy łącznej liczbie zatrudnionych 3020 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1q3wku

Podziel się opinią

Share
d1q3wku
d1q3wku
Więcej tematów