Trwa ładowanie...

Prezes Trybunału Konstytucyjnego dostała misję utworzenia rządu w Austrii

Tymczasowy rząd w Austrii utworzy 69-letnia Brigitte Bierlein, dotychczas prezes Trybunału Konstytucyjnego. To efekt afery taśmowej i upadku rządu Sebastiana Kurza. Bierlein będzie pierwszą kobietą obejmującą urząd kanclerski w tym kraju.

Share
Prezes Trybunału Konstytucyjnego dostała misję utworzenia rządu w Austrii
Źródło: PAP, Fot: Christian Bruna
d4aaijp

O tym, że prezes Trybunału Konstytucyjnego dostała misję stworzenia rządu, poinformował w czwartek prezydent Alexander Van der Bellen, który porozumiał się w tej sprawie z partiami w parlamencie. Rząd Bierlein będzie miał charakter tymczasowy. Jesienią mają się odbyć w Austrii przedterminowe wybory parlamentarne w związku z rozpadem koalicji Austriackiej Partii Ludowej i Austriackiej Partii Wolności - informuje polskieradio24.pl za PAP.

W poniedziałek doszło do historycznego wydarzenia w skali całego kraju - austriacki parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu Kurza. Był to pierwszy taki przypadek w powojennej historii Austrii. We wtorek prezydent Van der Bellen odwołał rząd, a pełnienie obowiązków kanclerza tymczasowo powierzył dotychczasowemu ministrowi finansów Hartwigowi Loegerowi z OeVP do czasu wyłonienia nowego.

d4aaijp

Wotum nieufności dla Kurza oraz rozpisanie przyśpieszonych wyborów w Austrii to pokłosie afery związanej z byłym już wicekanclerzem Christianem Strache z Austriackiej Partii Wolności. Na tydzień przed eurowyborami opublikowano nagrania, na których słychać, jak wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecuje rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni jego partii pierwsze miejsce w wyborach, uzyska możliwość realizowania intratnych publicznych kontraktów

Źródło: polskieradio24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4aaijp

Podziel się opinią

Share
d4aaijp
d4aaijp
Więcej tematów