To już oficjalne. Duda zdecydował ws. prezesa nowej izby SN
Andrzej Duda powołał w czwartek Wiesława Kozielewicza na stanowisko prezesa SN kierującego pracą Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podziękował Kozielewiczowi za podjęcie się tego zadania, podkreślał też, że jest on sędzią bardzo długo i ma bardzo duże doświadczenie.
Podczas uroczystości powołania prezydent podziękował sędziemu Kozielewiczowi za to, że zgodził się przyjąć to - jak mówił Andrzej Duda - odpowiedzialne i trudne zadanie. - Od samego początku byłem zwolennikiem i wielkim orędownikiem postania Izby Dyscyplinarnej, powstania generalnie izby, która będzie w sposób jednoznaczny badała sprawy odpowiedzialności zawodowej, etycznej, moralnej sędziów. I karnej, w jakimś sensie - mówił prezydent.
Według niego, "jest to bardzo potrzebne dla odbudowania opinii o wymiarze sprawiedliwości w Polsce". - Wiemy doskonale, że nie chodziło od samego początku i nie chodzi tylko o sędziów. Chodzi generalnie o ludzi wykonujących zawody prawnicze - wskazywał prezydent.
Wybór prezesa kończy formowanie się Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która została utworzona w miejsce Izby Dyscyplinarnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent zaznaczył, że z jego punktu widzenia najważniejsze spośród zawodów prawniczych są dwa zawody: sędziego i prokuratora. - Bo tą dwa zawody, które ja uważam za państwowe, reszta to są dla mnie przede wszystkim zawody usługowe - dodał prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że Kozielewicz jest sędzią bardzo długo, ma bardzo duże doświadczenie, autorytet. - Jest pan jednym z najpoważniejszych sędziów w Sądzie Najwyższym, nie tylko w sensie wieku, ale w sensie stażu sędziowskiego, bo w Sądzie Najwyższym już jest 23 lata - podkreślił prezydent.
Zamiast Izby Dyscyplinarnej - Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN powstała w połowie lipca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o SN, jednocześnie została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Nowa Izba przejęła też sprawy niezakończone przed Izbą Dyscyplinarną. Tej i innych zmian w sądownictwie oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
W połowie września prezydent wyznaczył 11 sędziów SN do orzekania w tej izbie. Andrzej Duda wybrał ich spośród 33 sędziów wylosowanych w sierpniu przez kolegium SN.
Prezydent wyznaczył do orzekania w nowej izbie sędziów: Tomasza Demendeckiego, Marka Dobrowolskiego, Pawła Grzegorczyka, Zbigniewa Korzeniowskiego, Wiesława Kozielewicza, Marka Motuka, Marka Siwka, Barbarę Skoczkowską, Krzysztofa Staryka, Marię Szczepaniec i Pawła Wojciechowskiego. Postanowienie prezydenta w tej sprawie 27 września opublikowano w "Monitorze Polskim".
Z czym kojarzy Ci się "polskość"? Z czego najbardziej jesteś dumny jako Polak? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ
11 października zgromadzenie sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN wyłoniło troje kandydatów na prezesa tej izby. Byli to sędziowie: Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ