Trwa ładowanie...
19-12-2013 14:39

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz odwołana ze stanowiska

Premier Donald Tusk odwołał prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz. - Otrzymałem wniosek od ministra zdrowia dotyczący odwołania pani Pachciarz z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i go podpisałem - powiedział szef rządu, który przebywa obecnie w Brukseli. Wcześniej wniosek o odwołanie pozytywnie zaopiniowała Rada NFZ.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz odwołana ze stanowiskaŹródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d28t7tf
d28t7tf

Pytany o powody dymisji szefowej NFZ, odparł, że "to minister zdrowia przedstawia wniosek dotyczący obsady, a także ewentualnej dymisji szefa Narodowego Funduszu Zdrowia". - Sytuacja w ochronie zdrowia nie jest, delikatnie mówiąc, idealna, nie jest źródłem satysfakcji ani dla obywateli, ani dla pacjentów, dla mnie także nie. Ta naprawa oraz te wyzwania jakie sformułowaliśmy, głównie dotyczące kolejek, wymagają oczywiście bardzo dobrej współpracy ministra i Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreślił Tusk.

- Przy jakimkolwiek konflikcie zdań ta współpraca byłaby bardzo utrudniana, ale minister Arłukowicz też wie, że teraz bierze już naprawdę stuprocentową odpowiedzialność i za dużo czasu nie będzie miał - powiedział premier.

Jak dodał, na razie nie ma decyzji, kto będzie nowym prezesem NFZ.

Wszystko przez eWUŚ?

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek o odwołanie prezeski NFZ Agnieszki Pachciarz we wtorek. Wyjaśnił, że powodem, po wprowadzeniu systemy eWUŚ, było niewłaściwe weryfikowanie osób nieubezpieczonych. - Weryfikacja nie następowała w sposób sprawny, szybki i precyzyjny - wyjaśnił minister. Poinformował, że obowiązki prezesa NFZ, do czasu powołania nowego szefa Funduszu, będzie pełnił dotychczasowy wiceprezes Marcin Pakulski.

d28t7tf

Arłukowicz wyjaśnił, że w kwestii systemu eWUŚ, NFZ zatrzymał się w połowie drogi. - Nie może być tak, że urzędnicy nie do końca weryfikują osoby, które wyskakują w systemie eWUŚ jako nieubezpieczone, jednocześnie wyciągają natychmiast rękę po pieniądze czy do pacjenta, czy do budżetu państwa - mówił minister.

- By przeprowadzić skuteczne zmiany w NFZ potrzebuję współpracy ze strony urzędników, którzy muszą rozumieć kierunek, w którym podążamy - powiedział Arłukowicz. Według niego dotychczasowa współpraca z NFZ na tym polu "nie dążyła do tego, żeby wprowadzić realne zmiany".

- Chciałbym powiedzieć jasno - kreatorem polityki zdrowotnej w Polsce jest minister zdrowia, a zadaniem płatnika jest finansowanie świadczeń medycznych - tylko tyle, a nie kreowanie polityki zdrowotnej - podkreślił minister.

Tak wniosek o dymisję uzasadniał w środę minister:

d28t7tf

Spór NFZ i Ministerstwa Zdrowia

Spór pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a NFZ dotyczy osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, ale w rzeczywistości posiadają uprawnienie do świadczeń (np. pracownicy, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia). W ocenie MZ Pachciarz przedstawiła zawyżoną liczbę takich osób i zażądała zbyt dużych pieniędzy z dotacji budżetowej na ich świadczenia zdrowotne. Prezes NFZ złożyła w tej sprawie skargę na ministra zdrowia do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Według Pachciarz spór z MZ nie miał charakteru konfrontacyjnego. Jak wyjaśniła, chodziło o prawidłowe zweryfikowanie liczby osób, które w eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, a złożenie wniosku do sądu administracyjnego wynikało nie tylko z troski o wyższe pieniądze dla pacjentów, ale także z konieczności zachowania dyscypliny finansów publicznych i ryzyka odpowiedzialności karnej za nierzetelne zarządzanie instytucją państwową.

Agnieszka Pachciarz była szefową NFZ od czerwca 2012 roku.

d28t7tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28t7tf
Więcej tematów