Prezes Manowska jedzie do Strasburga. Będzie przekonywać, że polski Sąd Najwyższy jest niezależny

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wyjeżdża w czwartek ze swoją pierwszą od momentu objęcia stanowiska zagraniczną wizytą - ustaliła dziennikarka RMF FM. Manowska spotka się z przedstawicielami Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Rozmowy mają dotyczyć zarzutów o łamanie w Polsce zasad praworządności. A szczególnie zmian w Sądzie Najwyższym.

Prezes Manowska jedzie do Strasburga. Będzie przekonywać, że polski Sąd Najwyższy jest niezależny
Źródło zdjęć: © PAP

08.07.2020 | aktual.: 24.07.2020 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska - według informacji RMF FM - ma spotkać się w czwartek z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) Robertem Spano i z Sekretarz Generalną Rady Europy Mariją Pejčinović Burić. Spotkanie potwierdził Daniel Holtgen, rzecznik Sekretarz Generalnej Rady Europy.

Rzecznik prasowy polskiego Sądu Najwyższego podkreślił, że chodzi o "dostarczenie informacji z pierwszej ręki". I podkreślił, że Małgorzata Manowska będzie chciała podkreślić "rolę dialogu między instytucjami krajowymi a europejskimi".

Sąd Najwyższy. Małgorzata Manowska jedzie do Strasburga

ETPCz to kolejny - po Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - międzynarodowy trybunał, który będzie badał, czy zmiany w polskim Sądzie Najwyższym, wprowadzone za rządów Prawa i Sprawiedliwości, są zgodne z europejskimi standardami. Manowska spotka się z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego RE, które uruchomiło wobec Polski procedurę monitoringu.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego ma spotkać się też z Liliane Maury Pasquie, przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zgromadzenie w styczniu tego roku uruchomiło wobec Polski procedurę monitoringu ze względu na łamanie zasad państwa prawa. Chodzi m.in. o zasadę niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Poddane tej procedurze są już np. Turcja, Rosja czy Azerbejdżan.

Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (290)