WP

Prezes Federalnego Trybunału RFN Limperg poparła Gersdorf

Przewodnicząca niemieckiego Federalnego Trybunału Bettina Limperg udzieliła wsparcia walczącej o pozostanie na stanowisku prezes SN Małgorzacie Gersdorf.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gersdorf przyjedzie dziś do siedziby BGH
Gersdorf przyjedzie dziś do siedziby BGH (DW)
WP

Zwolniona prezes Sądu Najwyższego w Polsce Małgorzata Gersdorf walczy o pozostanie na stanowisku. Jej niemiecka odpowiedniczka Bettina Limperg udzieliła jej mocnego wsparcia.

Czy niemiecka interwencja pomoże?

- Zwolnienie Małgorzaty Gersdorf jest dotychczas dramatycznym punktem kulminacyjnym rozwoju wypadków, który można określić jako katastrofalny - powiedziała Limperg w piątek agencji DPA.

WP

- Sytuacja w Polsce napawa mnie głębokim niepokojem - dodała prezes BGH, będącego najwyższym niemieckim sądem w sprawach cywilnych i karnych.

Gersdorf przyjedzie w piątek (20.07.2018) do siedziby BGH - Karlsruhe, gdzie wieczorem wygłosi wykład „Państwo prawa w Polsce – zaprzepaszczone szanse?” i weźmie wraz z Limperg udział w konferencji prasowej. W spotkaniu z prasą mają też uczestniczyć sędzia BGH Johannes Masing oraz nadburmistrz Karlsruhe Frank Mentrup.

DPA podkreśla, że wystąpienie Gersdorf na uroczystości poświęconej Reinholdowi Frankowi, zgładzonemu przez nazistów prawnikowi, który był członkiem grupy, która zorganizowała zamach na Hitlera, planowane było od dawna, jednak wobec zaostrzenia sytuacji w Polsce nabiera obecnie innego kolorytu.

WP

Bettina Limperg wyjaśniła, że będąc w kontakcie z prezesami sądów najwyższych krajów UE śledziła rozwój wydarzeń w Polsce.

- Wychodzę z założenia, że Małgorzeta Gersdorf została zwolniona z urzędu niezgodnie z prawem. Mam nadzieję, że będzie ona uczestniczyć w konferencji sieci (przewodniczących SN UE), która odbędzie się we wrześniu tego roku w Karlsruhe - powiedziała prezes BGH.

Przeczytaj także:
Gersdorf w FAZ: rząd stosuje wobec sędziów radykalne metody

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP