Trwa ładowanie...
d2t6b4r

Małgorzata Gersdorf pisze do Andrzeja Dudy. Zwraca mu uwagę

Prezydent Andrzej Duda wysłał do Małgorzaty Gersdorf zawiadomienie o przejściu I prezes SN w stan spoczynku. Ta zaś postanowiła mu odpowiedzieć. W liście wytyka głowie państwa, że pismo nie spełnia wymogów formalnych, więc nie ma mocy prawnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według Małgorzaty Gersdorf nadal jest I prezes SN
Według Małgorzaty Gersdorf nadal jest I prezes SN (PAP, Fot: Marcin Obara)
d2t6b4r

O liście Małgorzaty Gersdorf do prezydenta poinformował dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. I prezes SN - według nowelizacji ustawy o SN już nią nie jest - zaznaczyła, że nadal pełni swoją funkcję. Pozostanie na stanowisku do 30 kwietnia 2020 roku.

Podkreśliła, że jej kadencja jest określona w konstytucji. Wytknęła Andrzejowi Dudzie, że jego zawiadomienie nie spełnia wymogów formalnych i tym samym nie ma mocy prawnej. One jednak mimo to nie mogłyby powodować przerwania jej kadencji.

"Jestem zobowiązana do sprawowania urzędu z mocy najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej - Konstytucji RP" - stwierdziła Gersdorf w liście do Dudy.

d2t6b4r

Zobacz także: Zaskakująca teza ws. protestów przed Sądem Najwyższym. Publicyści komentują"

Jakich wymogów nie spełnia zawiadomienie prezydenta, które I prezes SN otrzymała 6 lipca? Jak tłumaczy Gersdorf, odesłanie sędziego w stan spoczynku wymaga wydania postanowienia prezydenta. A postanowienie powinno być opublikowane. Co więcej - zawierać podpis premiera, tzw. kontrasygnatę.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o SN sędziowie Sądu Najwyższego którzy ukończyli 65 rok życia przechodzą w stan spoczynku. Mogą złożyć oświadczenie, że chcą dalej orzekać i dołączyć zaświadczenie lekarskie. Gersdorf tego nie zrobiła.

d2t6b4r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2t6b4r

Podziel się opinią

Share

d2t6b4r

d2t6b4r
Więcej tematów