Prezes Business Centre Club: zdecentralizować lub zlikwidować NFZ
Zdecentralizowanie lub zlikwidowanie NFZ
oraz zmianę statusu prawnego samodzielnych zakładów opieki
zdrowotnej proponuje prezes Business Centre Club (BCC) Marek
Goliszewski.
13.01.2008 | aktual.: 13.01.2008 21:16
W przesłanym komunikacie BCC na temat reformy systemu ochrony zdrowia Goliszewski ocenia, że "pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń należy najpierw poszukać w dziurawym systemie, a dofinansowanie ochrony zdrowia powinno nastąpić dopiero po jego zreformowaniu".
"Ponawiamy apel, aby plan reformy i docelowy kształt systemu ochrony zdrowia stał się przedmiotem Umowy Społecznej" - napisał prezes BCC.
BCC proponuje, by strony społeczne i rząd zgodziły się, że należy m.in. zdecentralizować lub zlikwidować NFZ, który - jak napisano w komunikacie - jest "niepotrzebnym, nieelastycznym i kosztownym pośrednikiem".
Podstawowe usługi medyczne opłacałby ZUS, za pozostałe płaciłby pacjent ze środków własnych, albo z prywatnego, dobrowolnego ubezpieczenia. Takie systemy sprawdzają się w innych krajach - uważa Goliszewski.
Kolejna propozycja BCC to zmiana statusu prawnego samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej przez jednoznaczne wskazanie ich właścicieli (organ założycielski powinien być jednocześnie organem właścicielskim) i przekształcenie ich w spółki prawa handlowego.
Eksperci BCC chcą także, by uznać system ochrony zdrowia za jeden z sektorów gospodarki państwa, a świadczenia zdrowotne - za występujące w obrocie rynkowym (chodzi o zrozumienie, że jednostkami należy zarządzać jak przedsiębiorstwami).
BCC proponuje także utrzymanie obowiązkowej części składki na dotychczasowym poziomie - tj. 9 proc, niezwłoczne wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i objęcie ubezpieczonych w KRUS takimi samymi zasadami, jakie obowiązują w ZUS.