PolskaPremier złoży w Senacie wyjaśnienia ws. cyberataków? "Padła propozycja"

Premier złoży w Senacie wyjaśnienia ws. cyberataków? "Padła propozycja"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że na czwartkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów padła propozycja zaproszenia premiera do izby wyższej parlamentu. Mateusz Morawiecki miałby złożyć wyjaśnienia w sprawie cyberataków na polskich polityków.

Premier złoży w Senacie wyjaśnienia ws. cyberataków? "Padła propozycja"
Premier złoży w Senacie wyjaśnienia ws. cyberataków? "Padła propozycja"
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. MDR

- Na dzisiejszym Konwencie Seniorów w Senacie padła propozycja, aby za parę dni, kiedy coraz więcej rzeczy będzie odsłoniętych, zaprosić pana premiera Morawieckiego na następne posiedzenie Senatu, jak będzie chciał - jawnie, niejawnie, dostosujemy się. Ale trzeba wreszcie o tym zacząć poważnie rozmawiać, bo temat jest poważny - poinformował Tomasz Grodzki.

Bezpieczeństwo państwa zagrożone?

W ocenie marszałka Senatu w mailach publikowanych przez hakerów na profilu w aplikacji Telegram są informacje kluczowe dla bezpieczeństwa państwa. Jego zdaniem w tej sprawie konkretne działania powinien podjąć również prezydent.

- Jeżeli do tego dodamy, że wicepremier ds. bezpieczeństwa (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) na tajnym posiedzeniu Sejmu opowiadał o planach inwazji Rosji na Polskę, to nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie zwołał w trybie pilnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Może jest coś, czego nie wiemy, coś, co nam zagraża. Należy to potraktować absolutnie poważnie - powiedział Grodzki w TVN24.

Michał Dworczyk ofiarą ataku hakerskiego

Informacje o cyberatakach na polskich polityków i organy państwowe pojawiły się w mediach po tym, jak w minionym tygodniu doszło do ataku hakerskiego na prywatną skrzynkę mailową szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Choć sam polityk zapewniał, że w prowadzonej za jej pośrednictwem korespondencji nie ma żadnych tajnych i niejawnych informacji. To specjaliści podkreślają, że Dworczyk w ogóle nie powinien prowadzić korespondencji służbowej z prywatnego adresu.

W środę w Sejmie odbyło się niejawne posiedzenie, na którym przedstawiona została informacja na temat cyberataków na państwo polskie. O niejawność posiedzenia apelował premier Mateusz Morawiecki. Po posiedzeniu posłowie opozycji twierdzili jednak, że na sali Sejmowej nie padły żadne słowa, które mogłyby uzasadniać brak jawności obrad.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)