Premier zeznawał w procesie płk. Lesiaka
Premier Jarosław Kaczyński zakończył swe
tajne zeznania jako świadek w procesie b. oficera
SB i Urzędu Ochrony Państwa płk. Jana Lesiaka, oskarżonego o
inwigilację prawicy w latach 90.
Po złożeniu zeznań premier nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Jeden z oskarżycieli posiłkowych w procesie Adam Glapiński ocenił, że zeznania Jarosława Kaczyńskiego były "bardzo ważne", ale nie chciał ich ujawnić.
Tydzień temu sąd utajnił całość zeznań obecnego premiera w procesie. Uzasadnił to ściśle tajnym charakterem zeznań Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie w sprawie inwigilacji prawicy przez Urząd Ochrony Państwa.
Podczas dzisiejszej rozprawy Jarosław Kaczyński miał odpowiadać na pytania sądu oraz stron. Po premierze przed barierką dla świadków stanał były premier Jan Olszewski, który jest pokrzywdzonym. Sąd pozwolił Olszewskiemu przysłuchiwać się zeznaniom Kaczyńskiego. Dziś mają jeszcze zostać przesłuchani Romuald Szeremietiew i Piotr Ikonowicz, którzy też wystąpią w roli świadków i pokrzywdzonych.
Oskarżonemu w tej sprawie Janowi Lesiakowi grozi do 3 lat więzienia. 61-letni były pracownik SB i UOP nie przyznaje się do zarzutu. Przed sądem odpowiada z wolnej stopy.
Były funkcjonariusz służb bezpieczeństwa, później Urzędu Ochrony Państwa jest jedynym oskarżonym o niezgodne z prawem działania mające na celu skompromitowanie i skłócenie ugrupowań opozycyjnych za rządów Hanny Suchockiej. Prokuratura oskarżyła tylko Lesiaka, gdyż to w jego szafie odnaleziono materiały świadczące, że inwigilacja liderów partii prawicowych i lewicowych, jak na przykład PPS, rzeczywiście miała miejsce. Pokrzywdzonymi w tej sprawie - oprócz premiera i prezydenta - są także: były premier Jan Olszewski, Antoni Macierewicz, Piotr Ikonowicz, Jan Parys, Adam Glapiński i Romuald Szeremietiew. W procesie zeznawał już Adam Glapiński.