Trwa ładowanie...

Premier zapewnia: to będzie naszym priorytetem

Premier Japonii Yoshihiko Noda oświadczył, że priorytetem jego rządu jest odbudowa kraju po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca, które spowodowały awarię w elektrowni atomowej Fukushima.

Share
Premier zapewnia: to będzie naszym priorytetemŹródło: AFP, fot: Kazuhiro Nogi
dnoql8b

- Jak dla poprzedniego rządu, tak i dla mojego gabinetu priorytetem jest odbudowa po katastrofie - powiedział Noda, obecnie premier, a dotychczas minister finansów. Kilka godzin wcześniej ogłosił on skład swojego rządu, liczący - łącznie z nim - 18 członków.

- Bez rozwiązania kryzysu wokół Fukushimy odrodzenie Japonii nie jest możliwe - zaznaczył, zapowiadają sięgnięcie po rezerwy, żeby sfinansować odkażanie radiologiczne na szeroką skalę. Premier zastrzegł jednocześnie, że w jego ocenie budowa nowych reaktorów w Japonii, po awarii Fukushimy, będzie trudna. Zaznaczył, że jest za reaktywacją już istniejących urządzeń, gdy tylko zapewnione będzie bezpieczeństwo.

- Było planowanych 14 reaktorów, ale sądzę, że ich budowa będzie trudna - wyjaśnił Noda na konferencji prasowej. Wyraził nadzieję, że społeczeństwo ze zrozumieniem przyjmie ponowne uruchomienie elektrowni atomowych, które przejdą wyśrubowane testy wytrzymałościowe i zostaną zatwierdzone przez lokalne władze.

dnoql8b

Po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca, które wywołały awarię elektrowni atomowej Fukushima I, natychmiast wstrzymano pracę 15 reaktorów w elektrowniach północno-wschodniej części kraju. Następnie rząd zlecił wstrzymanie pracy jeszcze dwóch reaktorów elektrowni Hamaoka, w centralnej części kraju.

W sumie na 54 japońskie reaktory, aż cztery piąte obecnie nie pracują z powodu marcowego trzęsienia ziemi albo prac konserwacyjnych. Poprzedni premier Naoto Kan jasno wypowiadał się na temat stopniowego odchodzenia od energii atomowej w Japonii.

W wyniku marcowego kataklizmu ok. 20 tys. ludzi poniosło śmierć lub zaginęło. Strefa 20 km wokół elektrowni Fukushima I została zamknięta, ale większość mieszkańców miasta Fukushima, oddalonego ok. 60 km od siłowni, postanowiło nie opuszczać domów.

- Uczynię, co mogę, żeby odzyskać zaufanie społeczności międzynarodowej - zapewnił Noda, odnosząc się do krytyki, jaka spadła na władze Japonii w związku z najgorszym wypadkiem atomowym od czasów Czarnobyla w 1986 roku.

dnoql8b

Oświadczył także, że będzie dążył do poprawy stosunków z Chinami. We wrześniu 2010 roku relacje na linii Tokio-Pekin zaostrzyły się z powodu sporu o wyspy nazywane przez Japonię Senkaku, a przez Chiny - Diaoyu. Wyspami administruje Japonia, ale roszczenia do nich zgłaszają Chiny. Wokół wysp znajdują się bogate łowiska.

Noda podkreślił w wystąpieniu, że "osią dyplomacji i polityki bezpieczeństwa" Japonii pozostaje sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

W poniedziałek Yoshihiko Noda został wybrany na nowego szefa Partii Demokratycznej, pokonując w drugiej turze partyjnych wyborów dotychczasowego ministra handlu Banriego Kaiedę. Dzień później parlament zatwierdził go na stanowisku premiera.

Nowy szef rządu zastąpił Naoto Kana, który tydzień temu podał się do dymisji w związku z kryzysem po awarii w elektrowni Fukushima I.

dnoql8b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnoql8b
Więcej tematów