Trwa ładowanie...
d3pezft
05-06-2004 15:45

Premier za zmianą zarządu PKN Orlen

Premier Marek Belka zwrócił się do ministra
skarbu Jacka Sochy o doprowadzenie do zmian w zarządzie PKN Orlen
- potwierdził rzecznik rządu Dariusz Jadowski.

d3pezft
d3pezft

Jadowski poinformował, że premier uważa, iż odbudowa wiarygodności tej spółki, w kontekście działań powołanej przez Sejm komisji śledczej do sprawy PKN Orlen SA, wymaga zmiany składu jej zarządu. Rzecznik dodał, że w ostatnich dniach podczas spotkania z prezesem spółki Zbigniewem Wróblem, z udziałem ministra skrabu, Belka wyraził "swą ocenę spółki".

Sobotnia "Gazeta Wyborcza" podała, że premier i minister skarbu chcą zmienić zarząd PKN Orlen. Według dziennika, Belka chce przekonać opinię publiczną, że zrywa z SLD-owskimi układami polityczno-gospodarczymi. Premier zapytany przez "GW", czy przekonał do swych planów prezydenta, który przyjaźni się z Wróblem, odparł: "Nie widzę tutaj żadnego problemu. To są kompetencje rządu". "GW" dowiedziała się ponadto, że Socha postawił ultimatum swoim członkom rady nadzorczej Orlenu: albo zmienią zarząd albo stracą posady.

Rzecznik prasowy PKN Orlen Krzysztof Mikołajczyk odmówił komentarza do publikacji "Gazety Wyborczej".

Minister skarbu nie postawił ultimatum radzie nadzorczej PKN Orlen w sprawie zmiany zarządu spółki - poinformował rzecznik prasowy resortu skarbu Janusz Kwiatkowski po rozmowie z ministrem Sochą.

d3pezft

Dodał, że minister miał i nadal ma zamiar przeprowadzić serię spotkań z innymi akcjonariuszami PKN Orlen. Ma to jednak związek z pracami nad zdefiniowaniem bezpieczeństwa energetycznego kraju i funkcji jaką w związku z tym spółka ma do spełnienia. Skarb Państwa ma jednego przedstawiciela w składzie rady nadzorczej PKN Orlen.

Kwiatkowski podkreślił, że Skarb Państwa musi też rozważyć, jakie decyzje podjąć w sprawie zachowania wpływu na PKN Orlen.

"Kolejne decyzje do podjęcia to kwestia przyszłości spółki, ewentualnego koncernu środkowo-europejskiego. Ponadto pojawiła się sprawa specjalnej komisji śledczej, która ma się zająć PKN Orlen. Te kwestie trzeba omówić z innymi akcjonariuszami. Zmiany kadrowe mogą być konsekwencją ustaleń w tych sprawach" - powiedział Kwiatowski.

Ewentualne zmiany w zarządzie spółki może przeprowadzić rada nadzorcza na wniosek jednego z akcjonariuszy. Najbliższe posiedzenie rady zaplanowano na 29 czerwca. Gdyby jednak któryś z akcjonariuszy złożył wniosek o wcześniejsze zwołanie posiedzenia rady, musi to zrobić z tygodniowym wyprzedzeniem.

d3pezft

28 maja Sejm zdecydował o powołaniu komisji śledczej w sprawie PKN Orlen. Do zadań komisji będzie należeć: zbadanie uwarunkowań i konsekwencji zatrzymania przez UOP w 2002 r. ówczesnego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego, zbadanie prawidłowości działania prokuratury i UOP w tej sprawie, ocena kontraktów zawieranych przez PKN Orlen z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i tego, czy towarzyszyły im prowizje oraz ocena nadzoru właścicielskiego Skarbu Państwa nad tą największą polską spółką.

Początek całej sprawie dał kwietniowy wywiad byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka dla "Gazety Wyborczej", w którym powiedział on, że o zatrzymaniu Modrzejewskeigo zdecydowano za wiedzą ówczesnego premiera Leszka Millera (SLD) - by zablokować zawarcie przez szefa PKN Orlen wartego 14 mld zł kontraktu na dostawę ropy naftowej. Dawał on firmie J&S wyłączność na dostawy rosyjskiej ropy dla PKN, co miało zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Miller nazwał wówczas te doniesienia kłamstwami.

Powołanie komisji śledczej zaproponowała w kwietniu sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych, gdyż sama nie była w stanie - bez uprawnień śledczych - wyjaśnić sprawy zatrzymania Modrzejewskiego. Komisja nie ustaliła m.in., czy decyzję o tym zatrzymaniu rzeczywiście podjęto na spotkaniu u Millera, jak twierdzi Kaczmarek. Projekt uchwały o powołanie komisji śledczej w sprawie PKN złożył też klub LPR.

d3pezft

Katowicka Prokuratura Okręgowa bada czy podczas zatrzymania Modrzejewskiego nie doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Dziś Skarb Państwa kontroluje - bezpośrednio lub pośrednio - 33% akcji PKN Orlen. 17,32% ma państwowa Nafta Polska, spółka utworzona do prywatyzacji branży naftowej. 10,2% ma w ręku Ministerstwo Skarbu. Pozostałe 5% należy do PZU i spółek zależnych. Bank of New York ma 10,77%, Kulczyk Holding - 5,59%, Commercial Union Otwarty Fundusz Emerytalny - 5,03%, zaś 51,09% akcji posiadają inni akcjonariusze. Opozycja uważa, że mimo niewielkiego udziału Kulczyk ma faktycznie większy wpływ na spółkę.

d3pezft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pezft
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj