Trwa ładowanie...
d42seg2

Premier za wybory?

Ogłoszony przez prezydenta i premiera termin wyborów parlamentarnych - czerwiec 2004 - może okazać się nierealny. Nastroje panujące w SLD wskazują bowiem, że niektórzy politycy Sojuszu prędzej są skłonni odwołać premiera, niż doprowadzić do wcześniejszych wyborów - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem jej dziennikarzy, w SLD pojawiły się nawet pomysły, jak Millera wymienić, by mógł wyjść z tego z twarzą.

d42seg2
d42seg2

"Zapowiadając skrócenie kadencji parlamentu o półtora roku, Leszek Miller stał się balastem dla klubu SLD, bo jego posłowie stanęli przed dylematem: albo Miller jako premier, albo utrzymanie władzy do końca kadencji" - ujawnia polityk Sojuszu.

Głównym powodem niechęci posłów jest wynikająca z deklaracji konieczność oddania władzy przed terminem i brak jakichkolwiek gwarancji, że wybory w 2004 roku przyniosą SLD zadowalający wynik.

Znana z dystansu do lidera SLD Izabella Sierakowska powiedziała dziennikowi: "Może w rządzie powinni się zastanowić, czy nie dokonać jakiś zmian. Dla mnie najważniejszy jest bowiem interes SLD, a nie interes jednego człowieka". Według gazety, poszukiwania nowego lewicowego szefa rządu już trwają - ma to być ekonomista.

Scenariusz pokojowej zmiany zakłada, że Leszek Miller po referendum europejskim złożyłby rezygnację. W Sojuszu pojawił się nawet pomysł, by uzasadnić odejście premiera przez wprowadzenie zakazu łączenia funkcji partyjnych i rządowych. W takiej sytuacji Miller nie odchodziłby z rządu jako przegrany. Muszą być jednak spełnione dwa warunki - referendum europejskie będzie wygrane, a Rada Ministrów przyjmie program reformy finansów publicznych. Pokojowy scenariusz wymiany premiera bez akceptacji samego zainteresowanego nie będzie bowiem możliwy do przeprowadzenia - pisze "Rzeczpospolita". (mk)

d42seg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42seg2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj